Jaunimo darbo paieškos: kaip rasti specialybę atitinkantį ir mėgstamą darbą be patirties?
Publikavimo data: 2015-10-23
Susirasti darbą kartais nėra labai paprasta, o ypač jaunimui, dar neturinčiam patirties ir įgūdžių. Tiesa, kai kurie darbdaviai į darbą priima būtent jaunus, niekur anksčiau nedirbusius asmenis, kuriems skiria daugiau dėmesio ir laiko, skatina dalyvauti seminaruose, papildomuose mokymuose. Tiesa, tikrai ne kiekviena įmonė gali sau leisti samdyti jauną žmogų be patirties, be to, dažniausiai tokia situacija susiklosto, kai paruošiama nedaug tos srities specialistų. O ką daryti jaunimui baigus populiarias studijas, kur darbuotojų ir taip netrūksta, o dar prie to – neturint patirties?
Jauni žmonės dažniausiai kupini ryžto tikisi, jog diplomas atvers daug puikių galimybių ir bus lengva rasti darbą, vos tik jį gavus. Be abejo, vieniems tai išties greitai pavyksta, o štai kiti darbo pagal specialybę gali nerasti ir keletą mėnesių ar ilgiau... Apie ką vertėtų susimąstyti ir kaip elgtis, jei laikas eina, o įsidarbinti vis nepavyksta?
Keiskite požiūrį ir būkite atkaklus
Pirmiausia reikėtų suvokti bei atminti, jog veikti ir viską daryti teks pačiam. Darbdaviai tikrai nesužinos apie Jūsų egzistavimą tol, kol nenusiųsite jiems bent savo gyvenimo aprašymo. Ieškantis darbo nereikia naiviai tikėtis, jog visur tik ir laukia atviromis rankomis ir nori Jus kuo greičiau priimti dirbti – pamirškite tai. Taip nėra ir kuo anksčiau tai suprantama – tuo geriau. Tuomet svarbu sugalvoti savo strategiją, imtis veiksmų ir apsišarvuoti kantrybe. Jei tiksliai ar bent maždaug žinote, kokias pareigas norite užimti, gyvenimo aprašymus siųskite tik susijusioms įmonėms, nesivarginkite eikvodami savo laiką ir jėgas skirdami veiklai, kur nežadate ilgai užsibūti. Darbinantis parodykite aiškią iniciatyvą, kodėl norite dirbti tokiose pareigose ir šioje įmonėje. Jei gyvenimo aprašymą siunčiate el. paštu, tuomet nesulaukus atsako pravartu tai pačiai įmonei jį nusiųsti dar kartą, priminti, jog vis dar esate suinteresuotas dirbti šioje įmonėje, ir pasiteirauti, ar šiuo metu nėra laisvų vietų. Tik per daug neįkyrėkite, užteks priminti, jog toks darbas Jus išties domina.
Nuolat tobulėkite ir įgykite patirties
Baigus studijas gali atrodyti, jog tiek žinių ir įgūdžių pakaks dirbant pagal specialybę. Kartais to užtenka, tačiau daug didesnį pasitikėjimą darbdaviams kelia asmuo, kuris domisi savo specialybe, dalyvauja papildomuose seminaruose, kursuose, kuriuose sužino naujausias aktualijas, naujienas, įgyja praktinių gebėjimų. Tad, stenkitės nepamiršti žinių, bendraukite su kitais kolegomis ar bent vakarais namuose paskaitykite papildomą literatūrą, straipsnių apie tos srities naujienas. Jei pasirinkta išties patinkanti veikla – tai neturėtų varginti. Be to, jei žinote, kokių įgūdžių ar žinių reikia norint dirbti ten, kur pretenduojate, stenkitės jų įgyti, domėkitės būtent tos srities įmonėmis, jų veikla, vizija, pagrindiniais principais. Kuo daugiau žinosite ir suprasite apie būsimas pareigas, tuo atsivers didesnių šansų užimti jas.
Kalbant apie patirtį. Nusistebėjote, kur jos įgauti, jeigu niekur nepriima? Labai dažnai pamirštama papildoma veikla, savanoriavimas, kur tikrai galima jos įgyti. Be abejo, puiku, jei apie tai susimąstoma anksčiau, dar lankant mokyklą ar studijuojant, tačiau niekada nevėlu pradėti ir prisijungti prie tam tikrų socialinių grupių veiklų. Čia galima tobulinti ne tik savo bendravimo su kolegomis ar vadovais įgūdžius, bet ir įgyti renginių organizavimo patirties, mokytis koordinuoti komandos darbą, tam vadovauti. Tokia patirties išties naudinga ne tik ieškant darbo, bet ir siekiant užimti vadovaujamo pobūdžio pareigas.
Darbo pokalbiui ruoškitės iš anksto
Didele dalimi nuo to ar jus priims į darbą priklauso ne tik įgytas diplomas, baigti kursai ir pan, bet bendravimo ir elgesio manieros, sugebėjimas nepasimesti pokalbio metu, kas padeda darbdaviui įvertinti daug darbuotojo savybių. Beje, prastas pasirodymas darbo pokalbių metu ir gali būti pagrindinė priežastis, kodėl nepavyksta ilgą laiką įsidarbinti, net jei turite pakankamai daug žinių ir gerus įgūdžius. Tad, rimtai ieškant darbo, šiems būtina ruoštis, jog jaudinimasis nesutrukdytų atskleisti geriausių savo charakterio bruožų, gebėjimų. Pirmieji pokalbiai gali nebūti tokie sėkmingi, kokių tikimasi, tačiau sudalyvavus keliuose susitikimuose jau daug geriau žinosite, kaip ir ką sakyti kitą kartą.
Be abejo ir pirmiesiems pokalbiams galima puikiai pasiruošti. Norėdami geriau pasirodyti niekuomet nepervertinkite savęs, tačiau būtinai išsakykite ir akcentuokite savo pranašumus, kuo įmonei galite būti naudingas. Pasidomėkite klausimais, kurie gali būti užduodami pretenduojant į tam tikras pareigas. Apgalvokite galimus atsakymus į juos. Pavyzdžiui, per pokalbį gali būti užduodamas klausimas apie neigiamas savo savybes. Apie kai kuriuos dalykus tikrai nesinori pasakoti, tad pravartu pagalvoti neutralesnius atsakymus ir šiuo atveju atsakyti, jog Jums greitai pabosta atlikti tas pačias, nesudėtingas užduotis. Kiekvienas darbdavys suinteresuotas, jog darbuotojas siektų išmokti kažko naujo, tad toks atsakymas neturėtų jo nuvilti.
Nenuleiskite rankų
Kiek pastangų, įdirbio įdėsite, tuo geresnių rezultatų pavyks pasiekti, tad kuo mažiau laiko praleisite galvodami, jog nesiseka, tuo daugiau jo turėsite realiems veiksmams. Net jei iš pradžių dedant daug pastangų paieškos vis tiek nėra sėkmingos, negalvokite, kad taip bus visada. Svarbiausia žinokite savo stipriąsias puses, kokio darbo išties norite, nesustokite tobulėti ir nepasiduokite blogoms mintims. Pasitikėjimas savimi ir pozityvumas ieškant darbo tikrai nepakenks, bet dar ir padės. Pasikalbėkite su kitais, darbo ieškančiais žmonėmis, pasidalinkite savo patirtimi. Taip sulauksite daug naudingų patarimų, o ir jūsiškiai kažkam gali būti labai naudingi.