Darbuotojų motyvacijai - pasirinkimo sandoriai

Publikavimo data: 2015-03-20 Darbuotojų motyvacijai - pasirinkimo sandoriai

sandoriaiPasirinkimo sandoriai – kas tai ir kur naudojama?

Pasirinkimo sandoriai jau keletą dešimtmečių yra naudojami Amerikoje, tačiau mūsų šalyje jie kol kas nėra populiarūs, apie juos mažai kalbama ir rašoma. Jie pradėti taikyti, kaip ir galima atspėti, Amerikoje, kur šiai dienai yra labai aktualūs. Tačiau, verta apie juos sužinoti daugiau, nes pasirinkimo sandoriai po truputį puikiai naudojami jau ir Europoje, tiesa, Lietuvoje tam vis dar skiriama per mažai dėmesio.Pasirinkimo sandoriai naudojami spekuliavimui, rizikos apsidraudimui, taip pat ir darbuotojų skatinimui. Būtent apie pastarą ir rašoma šiame straipsnyje, nes tai tampa vis aktualesnis ir dažnai naudojamas būdas, kai norima motyvuoti darbuotojus.

Pasirinkimo sandoris suteikia teisę įsigyti numatytą akcijų kiekį už tam tikrą sumą iki numatyto laiko, bet neįpareigoja to daryti. Sudarydami tokią sutartį, jūs sumokate atitinkamą mokestį ir įgaunate teisę vėliau tam tikrą kiekį akcijų pirkti už sandoryje numatytą kainą. Jei įmonės akcijų vertė pakils, po kelerių metų, jūs galite tas akcijas nusipirkti sena, o parduoti jau dabartine rinkos kaina. Tačiau, jeigu įmonės vertė nepakyla ir iš jų, Jums jokios naudos, tuomet pagal sandorį Jūs neprivalote jų pirkti. Taip prarandamas tik pradinis sumokėtas mokestis.

Tokie sandoriai naudojami norint pritraukti talentingus darbuotojus į mažas įmones, nes joms sunkiau sudominti ir išlaikyti gerus, savo darbą, išmanančius specialistus. Tokios sutartys leidžia tai padaryti ir tuomet mažos įmonės geba kurti gerą, kokybišką produktą, galintį konkuruoti su didelių įmonių produktais. Tai sureguliuoja ir neiškreipia rinkos, kur nedidelės įmonės neturėtų jokių galimybių samdyti savo srities profesionalus. Šie sandoriai ne tik padeda sudominti gabius specialistus, bet ir skatina darbuotojus aktyviai, kokybiškai dirbti, kad pakiltų įmonės vertė, nes tuomet didėja ir akcijų vertė, nuo ko priklauso ir pačių dirbančiųjų pajamos.

Kaip tai veikia praktiškai?

Atėjus į įmonę naujam darbuotojui pasiūloma įsigyti kažkokią dalį akcijų už tam tikrą kainą. Tuo metu jis jų neperka tačiau galės įsigyti vėliau, iki numatyto laiko, kai akcijų vertė išaugs, bet už tą kainą, kuri buvo siūloma jam atėjus į darbą. Tuomet tas akcijas darbuotojas gali parduoti ir iš to užsidirbti gana daug pinigų. Jei atsitiko taip, kad įmonės vertė nepakilo, tuomet akcijų galima nepirkti ir bus prarastas tik pradinis įnašas, kurį sumokėjote sudarydami sandorį. Kokią akcijų dalį skirti darbuotojams, nusprendžia įmonės įkūrėjai ir/ar vadovai (tai gali būti nuo 5 iki 10 proc., o kartais net ir 50 proc.), jas įsigyti pasiūloma visiems įmonėje dirbantiems asmenims. Darbuotojams tai irgi geriau, negu turėti savo akcijų, nes kartais už jas reikia mokėti kapitalo prieaugio mokestį.

Yra sąlygų...

Amerikoje pasirinkimo sandoriai labai populiarūs, nes ten darbdavys bet kada gali atleisti darbuotoją iš darbo, darbuotojas irgi gali bet kada iš jo išeiti, todėl tokios sutartys yra labai motyvuojančios priemonės, kurios skatina darbuotoją likti toje įmonėje ir kurti didesnę jos vertę. Tačiau, darbuotojai akcijų negali parduoti iki tam tikro laiko. Dažniausiai laikotarpis būna keleri metai. Tai daroma dėl to, jog tokią teisę įgijęs asmuo, iškart akcijų neparduotų svetimiems, su įmone nesusijusiems žmonėms, nes tai turėtų būti priemonė, kuri pirmiausia skatina pačius darbuotojus kurti geresnę įmonės vertę. Ir būtų labai nelogiška, jei atėjęs į įmonę darbuotojas iškart gautų teisę parduoti įgytas akcijas, nes jis dar nesukūrė jokios realios vertės tai įmonei.

Taigi, pasirinkimo sandoris suteikia jos turėtojui teisę pirkti arba parduoti turtą (šiuo atveju akcijas) už tam tikrą kainą iki nustatyto termino. Jų vertė priklauso nuo susieto turto vertės. Tačiau šie sandoriai tikrai nėra toks paprastas dalykas, todėl jais vertėtų naudotis tik šį verslo būdą išmanantiems žmonėms, nes nieko nesuprantant, galima stipriai apsigauti. Todėl, jei nuspręsite pradėti naudotis pasirinkimo sandoriais, verta išsamiai apie juos pasidomėti, plačiau susipažinti su visomis jų „žaidimo taisyklėmis“.

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos