Galite pasirinkti kelias veiklas bei miestus
8 - -
Pasirinkti

Darbo pokalbis: ko tikėtis, kaip kalbėti, kad gautumėte norimą darbą?

Publikavimo data: 2015-10-28 Darbo pokalbis: ko tikėtis, kaip kalbėti, kad gautumėte norimą darbą?

darbo pokalbio patarimaiPraeitą kartą rašėme apie jaunimo įsidarbinimą neturint patirties, šį kartą būtent apie darbo pokalbio svarbą siekiant norimų pareigų. Ko jame reikėtų tikėtis? Kokie klausimai, temos vyrauja?

Darbo pokalbio metu siekiama sužinoti, koks yra kalbinamas asmuo, kokios jo asmeninės savybės, charakterio ypatumai, ar tai priimtina įmonei, į kurią bandoma įsidarbinti. Darbdavys stengiasi pamatyti ir įžvelgti, ar kandidatas tinkamas pareigoms, gebės įvykdyti paskirtas užduotis, ar pritaps prie kolektyvo, darbo tempo. Todėl pokalbio metu nereikėtų būti pernelyg atviram, tačiau bendrauti nuoširdžiai. Pabandykite įsijausti į vadovo, kalbinančio jus, poziciją: ko tikėtumėtės iš kandidatų pokalbio metu?

Toks bendravimas padeda darbdaviui teisingai įvertinti kandidatą, kas aktualu ir pačiam ieškančiam darbo, kadangi pagražinus dalį tiesos apie save ar nutylėjus ryškiausias charakterio savybes, dirbant galima susidurti tokiomis situacijomis ir užduotimis, su kuo darbdavys tikėjo – jūs pajėgsite susitvarkyti. Tuomet, jei nepasiseka, eikvojamas darbdavio ir savo pačių laikas, kurį galima praleisti tikrai prasmingiau. Jei jus pakvietė į darbo pokalbį, nereikėtų per anksti džiaugtis, nors vienu laipteliu jau ir palypėjote aukščiau, ar pradėti nerimauti dėl pačio pokalbio. Verčiau tinkamai pasiruošti ir nepasimesti. Taigi, kokios temos, klausimai plėtojami pokalbio metu ir ką derėtų atsakyti?

Neišsiplėskite prisistatydami

Kiekvieno pokalbio metu yra paprašoma prisistatyti, papasakoti apie save. Ir tada kalbinamasis pradeda pasakoti ne tik apie profesinius sugebėjimus, bet ir visiškai nesusijusią darbo patirtį, šeimos sudėtį, vaikų pomėgius... Stop! Šiuo klausimu tikriausiai kiekvienas galėtume apie save pasakyti labai daug, kas mums atrodo labai svarbu ir būtina paminėti, tačiau darbdaviui svarbu žinoti esmę. Žmogus, kuris papasakoja visą gyvenimo istoriją pirmą kartą matomam žmogui, tikriausiai neatrodys labai rimtas ir keliantis pasitikėjimą, tad iš anksto reikia apgalvoti, kokią informaciją derėtų sakyti.

Vietoj to, kad išklotumėte apie visą darbo patirtį, kokią tik esate sukaupęs, išryškinkite aktualiausią būtent šiam darbui, pagrįskite, kodėl manote, jog tai susiję, gali turėti įtakos ir pan. Pasakykite ir vardinkite tuos kursus ar seminarus, kurių įgūdžiai išties aktualūs pareigose, kurias norite užimti. Taip parodysite, jog gebate planuoti laiką, negaištate jo veltui, esate patikimas ir žinote, ko norite.

Laikykitės etikos kalbėdami apie buvusį darbą

Dažniausiai vienas iš darbdavio klausimų būna apie prieš tai buvusią darbo vietą, aplinką, kodėl išėjote. Žinoma, tai nėra laukiamiausias klausimas, tačiau net jei buvote atleistas nereikėtų per daug susikrimsti ir pasimesti. Šiuo klausimu darbdavys tikriausiai nori patikrinti, ar laikotės etiketo ir net nusivylus nesakote nemalonių dalykų, žeidžiančių ar kompromituojančių įmonę, kadangi tai reikštų, jog išėjus ir iš šio darbo, elgsitės lygiai taip pat. Klausdamas apie buvusį darbą darbdavys siekia stebėti, kaip reaguojate į ne itin malonias situacijas. Nepamirškite, jog įmonės vadovas ar darbuotojų atrankos specialistas tikrai nėra tas asmuo, o darbo pokalbis būtent tas laikas, kai turėtumėte išlieti visas susikaupusias nuoskaudas.

O ką tokiu atveju reikia sakyti? Labiausiai darbdavį sužavėsite, jei šiuo klausimu sugebėsite išlikti pozityvus, tad užuot kaltinus ankstesnius vadovus, kolegas, klientus, netinkamą darbo vietą, pareigų pobūdį, akcentuokite pašnekovui, jog Jums svarbiausia nuolat tobulėti, siekiate karjeros perspektyvų.  

Nebūkite itin atviras išklodamas visus savo trūkumus

Tikriausiai daugeliu atveju pokalbio metu yra pasidomima, kokius privalumus ir trūkumus žmogus mano turįs. Kalbant apie teigiamas savybes nereikėtų per daug girtis, kaip ir kalbant apie trūkumus – labai savęs nuvertinti. Trūkumų turime kiekvienas, tačiau svarbu, kaip patys juos priimame ir gebame susitvarkyti. Dažniausiai į šį klausimą darbdaviai sulaukia atsako, jog kandidatas mėgsta užsibūti darbe ilgiau, dėl ko nukenčia asmeninis gyvenimas, santykiai su šeima. Kartais taip pretenduojantys užimti naujas pareigas žmonės stengiasi parodyti, jog uoliai stengiasi, tačiau darbdavius tai sužavi toli gražu ne visada, kadangi būtent tai gali rodyti, jog žmogus nemoka tinkamai planuoti savo laiko ir patikėtų darbų.

Iš tiesų yra sunku rasti trūkumus, kuriuos įvardijus nenukentėtų mūsų, kaip gerų darbuotojų, įvaizdis. Dėl to pokalbio metu geriau pasakyti nedideles ydas, kurias galima koreguoti valios pastangomis. O sumanieji trūkumus pavers privalumais – pavyzdžiui, papasakokite istoriją, kaip didelių pastangų pagalba pavyko pakeisti tam tikrą įprotį ar pan., tuomet parodysite, jog gebate siekti užsibrėžtų tikslų.

Apie atlyginimą mandagiai ir apgalvotai

Pokalbių metu besidarbinančiųjų yra klausiama apie motyvuojančią, pageidaujamą algą. Suaugusiems žmonėms kalbėti apie pinigus yra lengviau, o štai jaunuoliams tai šiek tiek opus klausimas: kaip įvertinti tą ribą, kurią gali mokėti įmonė jaunam, studijas baigusiam asmeniui, bet kad šis nesijaustų blogai? Darbo pokalbio metu nereikėtų sudaryti tokio įvaizdžio, jog norite dirbti tik dėl algos, pirmiausia pravartu pasakyti, jog domina pati darbo sfera, pobūdis, patirtis. Jei vis dėlto prašoma įvardinti tikslų skaičių, juo pasidomėkite iš anksto: kokia darbo situacija rinkoje, kiek uždirba tokių specialybių žmonės su ar be patirties. Bet! Visada atminkite, jog svarbiausia žvelgti per savo prizmę ir nenuvertinti savęs: kartais puikus specialistas gali uždirbti mažiau nei žmogus be patirties. 

Be abejo, jei ateinate ir žinote norimą algą, sulaukus šio klausimo netylėkite ir neišsisukinėkite. Taip išvengsite vėlesnių nesusipratimų ir laiko gaišimo, kuomet paaiškės, jog mokamas darbo užmokestis jūsų netenkina. Geriau tai žinoti iš anksto ir ieškoti įmonės, kurioje sulauksite norimo pasiūlymo.

Taigi,

apžvelgėme temas, kuriomis kalbama darbinantis nepriklausomai nuo darbo pobūdžio. Be abejo, pokalbio metu yra užduodami su specialybe ar pareigomis susiję klausimai, į kuriuos darbdavys tikisi sulaukti argumentuotų atsakymų. Sulaukus tikėtų ar netikėtų klausimų stenkitės atsakyti nemeluojant, savo nuomonę pagrindžiant, nepalikite kažkokių neaiškumų, nepergyvenkite, jei pirmas darbo pokalbis nepavyks – vertinkite tai kaip pamoką. Po kelių pokalbių viskas seksis daug sklandžiau.

Tad pasitikėkite savimi, teigiamai nusiteikite ir keliaukite gauti darbą! 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos