Asmeninių finansų valdymas: kaip pasiekti našiausių rezultatų?

Publikavimo data: 2015-01-23 Asmeninių finansų valdymas: kaip pasiekti našiausių rezultatų? Su asmeninių finansų valdymu susiduria kiekvienas asmuo, planuojantis savo pajamas ir išlaidas. Tiesa, yra daugybę žmonių, atsisakančių galvoti apie planavimą – turėdami pinigų, jie juos išleidžia, neturėdami – laukia šviesesnių dienų arba eina skolintis. Kad išvengtumėte nemalonių staigmenų ir amžino galvos skausmo, privalote galvoti apie savo biudžetą, racionaliai pergalvoti išlaidas ir išmokti taupyti. Nors asmeninių finansų valdymas nėra sudėtingas darbas, t. y. tai kur kas paprasčiau už investicijų valdymą, vis dėlto ši sritis reikalauja tam tikrų žinių, įpročių ugdymo, rimto nusiteikimo ir daugybės motyvacijos.

 

Svarbiausios taisyklės
Daugeliui žmonių asmeninių finansų valdymas atrodo nuobodus, sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis užsiėmimas. Vis dėlto, jei šiam darbui skirsite bent pusvalandį per dieną, netrukus išmoksite vertinti savo finansus, planuoti biudžetą, objektyviai paskirstyti išlaidas ir pajamas, t. y. turėsite tai, apie ką svajojote, ir nesiskųsite pinigų trūkumu.

Taupymas yra paremtas universaliomis finansų valdymo taisyklėmis. Svarbiausioji jų tvirtina, kad išlaidos jokiu būdu negali viršyti pajamų. Racionaliai įvertinkite savo pomėgius – galbūt mėgstate skaniai pavalgyti, o gal laisvalaikį leidžiate naktiniame klube? Mėgstate keliauti, o gal kolekcionuojate retas monetas? Bet kuriuo atveju, jūsų mėnesinės išlaidos negali viršyti gaunamų pajamų. Nepamirškite, kad tam tikrą dalį pinigų turite pasilikti juodai dienai, būsto nuomai, paskolos mokėjimui ir kitoms išlaidoms.

Antra taisyklė – visuomet turėkite atliekamų pinigų nenumatytiems atvejams. Finansų planavimo specialistai rekomenduoja turėti bent 5–6 mėnesių algą. Jei neturite pastovių pajamų, pagalvokite apie dar didesnes santaupas. Kitaip sakant, turite būti tikri, kad įvykus nelaimei, pvz., netekus darbo ar susirgus, turėtumėte atliekamų pinigų ir išvengtumėte skolų liūno.

Trečia taisyklė primena, kad dideliems tikslams turite ruoštis iš anksto. Jei greitu metu planuojate pirkti automobilį, brangią buitinę techniką ar imti paskolą būstui, ruoškitės tam kiek įmanoma anksčiau. Net ir itin didelė pinigų suma nesukels jums rūpesčių, jei taupysite ilgesnį laiką. Taupymas labas svarbus tuo atveju, jei ketinate imti paskolą būstui – pradinio įnašo kaupimas parodys jums, ar iš tiesų sugebėsite mokėti įnašus, t. y., ar tam tikros sumos atidavimas nesukels didesnių rūpesčių ir nepakenks jūsų gyvenimo kokybei.

Ketvirtoji taisyklė – skolinkitės atsakingai! Jei negalite išsiversti be skolos, racionaliai įvertinkite kredito įmonių pasiūlymus, rinkitės bendrovę, siūlančią mažiausias palūkanas ir suteikiančią geriausias išsimokėjimo sąlygas. Niekuomet nesiskolinkite pinigų kitoms skoloms padengti, kadangi pakliūsite į uždarą skolų ratą, iš kurio išlipti bus labai sunku. Atsisakykite maksimalios jums siūlomos sumos. Nepamirškite, kad paskolos įmokos neturėtų viršyti 40 proc. jūsų gaunamų pajamų.
 

Planuokite biudžetą
Asmeninis arba šeimos biudžetas padės išvengti milžiniškų skolų ir tinkamai paskirstyti pajamų ir išlaidų santykį. Kiekvienas taupantis ir savo gerove besirūpinantis žmogus turėtų siekti, kad pajamos viršytų išlaidas, kad dalis pajamų būtų skiriama taupymui ir kad būtų užkirstas kelias įsiskolinimui. Suplanuotas biudžetas padės jums kontroliuoti išlaidas – jūs visada žinosite, ką galite sau leisti ir ko turėtumėte atsisakyti, kaip išvengti nereikalingų išlaidų ir įgyvendinti numatytus finansinius tikslus.

Pradėdami planuoti finansus, pasiimkite popieriaus lapą ir užrašykite savo planus. Specialistai rekomenduoja pasidaryti dvi finansines ataskaitas: balansą ir išlaidų bei pajamų ataskaitą.

Balansas atspindi jūsų būklę ilgalaikio finansinio tvirtumo atžvilgiu. Surašykite savo įsipareigojimus (būsto kreditus, lizingus) ir skolas, apibrėžkite savo turtą, t. y. objektyviai įvertinkite, už kiek galėtumėte parduoti savo turtą: buitinę techniką, automobilį ar būstą. Nepamirškite, kad finansinis turtas yra vertinamas atsižvelgus į rinkos vertę. Taigi, šioje situacijoje, sudėję visą savo turtą ir iš jo atėmę finansinius įsipareigojimus, galėsite kalbėti apie grynąjį savo kapitalą. Jei gavote neigiamą skaičių, tai reiškia, kad per savo gyvenimą nieko neužgyvenote. Priešingai – turite skolų. Kadangi niekas negali būti tikras dėl atities įvykių, turėtumėte susirūpinti. Kalbėdami apie grynąjį kapitalą, nepamirškite, kad šis skiriasi priklausomai nuo konkretaus žmogaus, jo būdo ir poreikių, tačiau turėtų siekti bent jau metinį pajamų lygį.

Asmeninėje išlaidų bei pajamų ataskaitoje pažymėkite, kokio dydžio pajamas gaunate per vieną mėnesį ar metus ir kiek (bei kam) išleidžiate. Tinkamai sutvarkyta ataskaita atsakys, kokia kryptimi juda jūsų balansas, t. y., ar jis gerėja, ar prastėja. Jei jūsų pajamos viršija išlaidas, tai reiškia, kad kažkokią dalį pinigų sutaupote, o tai jau gerai. Siūlome kiekvieną mėnesį atsidėti bent 10 proc. savo pajamų.

Objektyviai įvertinę savo situaciją, galite nusistatyti aiškius ateities tikslus, t. y. sudaryti realų planą, kaip pagerinti asmeninius finansus ir pasiekti užsibrėžto tikslo. Planuodami išlaidas, visuomet palikite šiek tiek lėšų nenumatytiems atvejams – deja, jų visuomet atsiras. Labai svarbu laikytis plano, t. y. neleiskite sau suklysti. Net ir viena klaida leis piktnaudžiauti nenumatytomis išlaidomis kur kas dažniau nei norėtųsi. Planuodami išlaidas, sugrupuokite jas į nuolatines ir kintamas. Nuolatinėms priskirkite būsto nuomos ir mokesčių išlaidas, transporto išlaidas (kuras arba mėnesiniai viešojo transporto bilietai), paskolų įmokas ir santaupas. Šių išlaidų dydis yra žinomas ir lengvai planuojamas. Kitai kategorijai priskirkite išlaidas, kurios kiekvieną kartą gali kisti, pvz., mokesčiai už mobilųjį telefoną, maistui skirtos išlaidos (nepamirškite ir kavinių bei restoranų), asmeninės reikmėms skirtos išlaidos (pvz., kirpyklos paslaugos, asmeninės higienos priemonės) ir t. t. Prisiminkite – nors taupymas ir reikalauja daug valios bei pastangų, šio darbo vaisiai yra išskirtinai skanūs.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Finansai
Balsavo: 6
Adresas:
Maironio g. 28B, KAUNAS
Telefonas:
Tinklalapis:
Finansai
Kreditai
Paskolos,paskola uz automobilį,autolizingas,paskola nekilnojamajam turtui.
www.tomografija.lt
www.gpspartneris.lt
www.tomografija.lt
www.gpspartneris.lt