Artėjant Naujųjų sutikimui puoškime šventę fejerverkais

Publikavimo data: 2015-12-09 Artėjant Naujųjų sutikimui puoškime šventę fejerverkais Artėjant Naujųjų 2016-ųjų metų sutikimui daugelis ruošiasi šventinę naktį nušviesti gražiausių fejerverkų puokštėmis.

 

Tačiau nepaisant teikiamo grožio, pirotechnikos gaminiai negali būti visiškai saugūs, todėl būtina su jais elgtis itin atsargiai. Atidžiai skaitykite instrukcijas, laikykitės saugos taisyklių. Norėtumėme kiek plačiau pakalbėti apie tai, kaip ir kokius fejerverkus geriausia rinktis, norint, kad jie nepamirštamai papuoštų šventes.

Kokius pirotechnikos gaminius geriausia naudoti?

Prieš didžiąsias metų šventes prekyboje galima rasti ypač gausią fejerverkų pasiūlą. Prieš įsigyjant pirotechnikos gaminių, būtina įsitikinti, ar jie tikrai saugūs. Kiekvienas toks gaminys turi turėti išsamią lietuvišką instrukciją, kaip juo naudotis. Tai ypač svarbu, jei fejerverkus leisite pirmą kartą. Jeigu ant gaminio nėra lietuviškos instrukcijos arba negaunate kvalifikuoto specialisto patarimo, kaip juo naudotis, geriau tokių fejerverkų atsisakykite. Jeigu Jūsų pažintis su pirotechnikos gaminiais tik prasideda, nereikėtų imtis stambių ir nesuprantamų gaminių. Juos atidėkite tam laikui, kai jau turėsite patirties.

Renkantis pirotechnikos gaminius, atkreipkite dėmesį, ne tik į jų instrukciją, bet ir į įpakavimą. Nenaudokite pirotechnikos, kurios pakuotė yra pažeista – suglamžyta, sušlapusi ar apiplyšusi. Jeigu fejerverkas nesuveikė, nebedekite jo antrąkart. Tokiu atveju reikėtų laikytis nuo jo atokiai 20 minučių ir vėliau grąžinti pardavėjui.

Pirotechnikos gaminius gali pirkti tik pilnametystės sulaukę asmenys. Vaikai juos gali naudoti tik kartu su suaugusiais. Rinkdamiesi fejerverkus, darykite tai kūrybiškai – galima suderinti kelių rūšių fejerverkus. Naudokite viršžeminius ir oro fejerverkus, su garso ir kitokiais efektais. Įvairūs pirotechnikos gaminiai leis Jums danguje sukurti stulbinančią kompoziciją. Tačiau nepamirškite, kad jei juos naudodami elgsitės neatsargiai ar neteisingai, jie gali lengvai užsidegti, sukelti gaisrą ar net sužeisti.

Atminkite, kad pirotechnikos gaminiai nėra žaislai, todėl juos reikia naudoti atsakingai ir tik pagal paskirtį. Nepamirškite prieš pradėdami darbą su bet kokiu fejerverku labai kruopščiai išnagrinėti instrukciją ir atkreipti dėmesį į visus saugumo reikalavimus.

fejerverkaiKur galima leisti fejerverkus?

Jei nusprendėte ir savo renginį papuošti fejerverkais, norime pateikti jums keletą svarbių patarimų. Visų pirma išsirinkite tinkamą vietą, iš kurios fejerverkus paleisite. Geriausiai tam tinka didelė atvira aikštelė, aplink kurią nėra aukštų medžių ar statinių. Aplink šią vietą maždaug 50 m spinduliu negali būti jokių degančių objektų, medinių tvartų, garažų, automobilių stovėjimo aikštelių ir pan. Jeigu fejerverkai bus leidžiami už miesto, iš anksto įsitikinkite, ar šalia nėra sudžiūvusių pernykščių lapų, sausos žolės ar šieno, t. y., to, kas gali greitai užsidegti, jeigu netyčia užkristų žiežirba.

Iš anksto pagalvokite ir apie tai, iš kurios vietos įspūdingąjį reginį stebės žiūrovai. Tai turi būti saugi vieta, iš kurios atsiveria puikus vaizdas. Užtikrindami saugumą pasirūpinkite, kad šventės svečiai būtų apie 15–20 metrų nuo tos vietos, kur leidžiami fejerverkai. Stebėti reginį iš toliau yra ne tik saugiau, bet ir patogiau, kadangi, nereikia stipriai atlošti galvos į dangų. Įsitikinkite, jog ta vieta nėra pavėjui, priešingu atveju vėjas žmonėms atneš dūmus bei degančias smulkias gaminio dalis.

Pagalvokite apie vietos, iš kurios bus leidžiami fejerverkai, dydį. Nuo jos priklauso kokią pirotechniką naudoti. Jeigu ši vieta atitinka visus prieš tai išvardintus reikalavimus, galite nebijodami naudoti bet kokius gaminius ir būti tikri dėl saugumo. Jeigu vieta maža ir yra arti namo bei kitų žmonių, galėsite naudoti tik viršžeminius pirotechnikos gaminius: petardas, konfeti šaudykles, ugninius vilkelius ir pan. Tokiu atveju jokiu būdu nenaudokite raketų, kurios lekia į viršų. Šalia esant gyvenamiems namams bei kitiems pastatams jas naudoti yra griežtai draudžiama. Tokio tipo fejerverkai gali įskrieti pro langus, užskristi ant stogo ir tapti kilusio gaisro priežastimi. Taigi, norėdami papuošti savo šventę fejerverkais, pasistenkite eiti kuo toliau nuo namų.

Truputį istorijos

Fejerverkai, kaip ir šokoladas, kava ar arbata, atkeliavo iš tolimųjų rytų. Kol nebuvo išrastas parakas, kinai kaip sprogstamąją medžiagą naudojo bambuką, kuris įmestas į laužą sproginėdavo (taip kinai nubaidydavo piktąsias dvasias). Vėliau jie sumaišė salietrą, sierą bei medžio anglį, ir taip gavo greitai ir labai ryškiai degančią medžiagą. Įžymusis keliautojas Markas Polas buvo apstulbęs ir pakerėtas dangaus gėlių, kai ten nuvykęs išvydo nepamirštamą fejerverkų pasirodymą. Tuomet jis nusipirko fejerverkų gamybos paslaptį iš kinų ir atvežė ją į Europą.

Atvežus fejerverkus į mūsų žemyną ėmė vystytis dvi jų kryptys: itališkoji ir vokiškoji. Italai išrasdavo vis sudėtingesnius fejerverkus, nuolat tobulino jų formas, išnaudojo įvairias šviesas bei iliuminacijas. Jie kaip ir kinai, fejerverkus naudojo pramogai ir net pranoko išradėjus. Vokiškoji fejerverkų gamintojų kryptis siekė kaip įmanoma daugiau išnaudoti paraką – pagrindinę fejerverkų sudedamąją dalį. Vokiečiams buvo įdomesnis jo panaudojimas kariniams, o ne pramoginiams tikslams. Jie intensyviai tobulino cheminę fejerverkų sudėtį.

Šiandien visame pasaulyje nė vienas didelis renginys neapsieina be nuostabaus fejerverkų pasirodymo. Profesionalai, siekdami geriausio rezultato, derina vaizdą su garsu ir kitais elementais.

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Laisvalaikis