Aplinkos apželdinimas – išmonės ir žinių reikalaujanti veikla

Publikavimo data: 2014-03-22 Aplinkos apželdinimas – išmonės ir žinių reikalaujanti veikla Savo namo aplinka yra viena svarbiausių vietų, kurioje, ypač šiltuoju metų laikų visi norime praleisti kuo daugiau laisvo laiko. Labai svarbu, kad šioje erdvėje poilsio ir darbo zonos būtų sudėliotos tinkamai, kad būtų žaidimų aikštelių vaikams ir specialių erdvių naminiams gyvūnams. Aplink namą yra tiek daug darbo, kad ne visada spėjam pasidžiaugti to darbo vaisiais. Pasėji veją – pridygsta kiaulpienių, pasodini krūmą – jis nudžiūna, braškių lysvėse kelia puotas piktžolės, trinkelės išsiklaipo, tvora griūva, jau nekalbant apie skaudamą nugarą ir tirpstančias rankas. Bet net ir tai neprivers atsisakyti svajonės – savo kiemo, medžio, gėlių. Kaip susikurti gražią, ilgaamžę aplinką, kad aplinkos apželdinimas nesukeltų daug nepatogumų?

 

Norint tinkamai sukurti gyvenamąją erdvę, svarbu atkreipti dėmesį į keletą gamtos veiksnių: tai vietai būdingus vėjus, saulėtumą, žemės struktūrą, drėgnumą ir pan. Tai įvertinus pasirinkite sąlygas atitinkančius augalus, nedarydami dažnos klaidos – nesodinant augalų į jiems netinkamas vietas. Pasiūla teikia daugybę nuostabaus grožio augalų, tačiau kiekvienas jų reikalauja atitinkamų sąlygų. Būtina žinoti, ar augalui reikia drėgmės, saulės, kokia dirva jam tinkama. Neprofesionalus aplinkos apželdinimas – rizika ir dėl pasodintų augalų dydžio neįvertinimo. Sodinami medeliai mažoje erdvėje palaipsniui sudaro didelį šešėlį ir aplinka tampa tamsi, nejauki. Reikia nepamiršti, kad dideli parko medžiai, pvz., ąžuolai, liepos, kaštonai, pasodinti nedideliame sklype, suformuos 6–12 m pločio lają, sudarys šešėlį, skatins samanų augimą.

Norint jaukios aplinkos, sklype turi būti ir saulės, ir šešėlio. Nepamirškite, kad kiekvienas augalas turi savo amžių, todėl augantis sodas visą laiką keičiasi. Trumpaamžius augalus, jiems mirus, pakeis kiti, todėl lėtai augantiems, puošniems ir dideliems medžiams reikia labai atsakingai parinkti tinkamą vietą. Tai darydami atkreipkite dėmesį į požemines komunikacijas, kadangi didelio medžio šaknų sistema yra kokio pat dydžio kaip ir laja, todėl ji lengvai gali pažeisti komunikacijas bei iškelti dangas.

Dar viena dažna ir labai puošni aplinkos detalė yra alpinariumas. Jis turi būti saulėtoje vietoje, norimos formos ir dydžio, pritaikyto prie erdvės – kad jį galima būtų apeiti, pasigrožėti augalais, netoli atsisėsti ir pasidžiaugti baseinėliu ar gurgančiu upeliu, bei pajusti grožio ir didžiulę džiaugsmo harmoniją.

Norint įkurti alpinariumą visų pirma reikiamame plote yra nukasama velėna, išrenkamos piktžolių šaknys ir akmenys. Jei tai šlaitas, galima pakeisti jo formą paaukštinant arba, priešingai, nukasti šlaitelį. Lygioje vietoje, jei alpinariumas užima nemažai vietos, iškasamas baseinėlis ir iš žemių supilamas kupstas. Jei vietos mažai, pasitenkinama kupsteliu su alpinariumo fragmentais. Jei sklypas yra nuokalnėje, priesmėlio dirvoje, specialaus drenažo nereikia. Priemolio ar molio dirvožemyje būtinas drenažas. Jis daromas ant suformuotos kalvelės supilant 10 cm stambaus žvyro ar skaldos, ant jo – 5 cm stambaus smėlio ir ne mažiau kaip 10–15 cm paruoštų žemių. Alpinariumui būtini akmenys. Jie gali būti įvairūs, o kiekis priklauso nuo norimo alpinariumo dydžio, būsimų augalų kiekio, jų įvairovės ir žinoma pačio išdėstymo.

Apsodinti galima įvairiausiais augalais. Renkantis svarbu išsiaiškinti kada jie žydi, kokios spalvos būna žiedai. Siekiant sukurti vientisą gėlių kilimą augalus reikia derinti pagal spalvas, žydėjimo laiką ir jų aukštį. Kad aplinkos apželdinimas apsieitų be klaidų, verta ne viską spręsti pačiam, o pasikonsultuoti su šios srities specialistais. Jie padės ne tik parinkti tinkamus ir norimus augalus, bet ir sukurs jaukias erdves jūsų aplinkoje. Rekomenduojame kreiptis į tuos, kuriems aplinkos apželdinimas yra gyvenimo būdas. Jie visų pirma parinks Jums stilių: anglišką ar rytietišką, o gal minimalistinį ar natūralų, paruoš projektą, kuriame atsispindės funkcinių zonų išdėstymas ir reljefo formavimas, bei parinks mažosios kraštovaizdžio architektūros elementų, pvz.: skulptūrų, suoliukų, fontanų, vazonų. Profesionalūs aplinkos apželdintojai suprojektuos ir įrengs dekoratyvinius vandens elementus, alpinariumus, gėlynus, rožynus. Jie taip pat parinks vaismedžius ir vaiskrūmius, juos pasodins. Apželdintojai pasirūpins ir vejos bei gyvatvorių įrengimu, takų projektavimu ir jų dangos parinkimu. Esant reikalui parūpins meistrų, kurie įrengs laistymo sistemą bei lauko apšvietimą.

Taigi, kurti gražią savo namų aplinka galite patys, arba pasirūpinti, kad aplinkos apželdinimas būtų padarytas profesionalų rankomis. Pasirinkimas priklauso nuo jūsų pomėgių, laisvo laiko, finansinių galimybių. Bet kokiu atveju, svarbiausia, kad rezultatas būtų mielas širdžiai – kad visada norėtumėte išeiti į tvarkingą, žalią, žydintį savo kiemą.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Aplinkos apželdinimas
Balsavo: 11
Adresas:
Ringuvos g. 59, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Aplinkos apželdinimas
Aplinkotvarka
Apšvietimo sistemos
daugiau veiklų >
UAB KAUNO GATVIŲ APŠVIETIMAS - įmonė, kuri atlieka gatvių apšvietimo, šviesoforų, kelio ženklų ir kitų inžinerinių įrenginių bei(...)
KAMELOTA, UAB APLINKOTVARKOS IR APLINKOS APŽELDINIMO PASLAUGOS !
Balsavo: 12
Adresas:
Sodų g. 1-7, Gudienos k.
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Aplinkos apželdinimas
Aplinkotvarka
Įmonė atlieka aplinkotvarkos ir aplinkos apželdinimo darbus. Teikiamos paslaugos: Žolės ir vejos pjovimas; Medžių, krūmų genėjimas ir(...)
Balsavo: 20
Adresas:
Stirbių g. 11, MEDSĖDŽIŲ K., DOVILŲ SEN., KLAIPĖDOS R.
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Aplinkos apželdinimas
Aplinkotvarka
Statybos įmonės
daugiau veiklų >
Esame atestuota statybinė įmonė, vykdome krantinių statybos darbus. Žemės kasimo technikos nuoma. Tvenkinių kasimas, projektavimas. Kelių(...)
www.sekluva.lt
www.kopicentras.lt
www.sekluva.lt
www.kopicentras.lt