6 patarimai, kaip pasiekti karjeros aukštumų

Publikavimo data: 2014-11-05 6 patarimai, kaip pasiekti karjeros aukštumų Kiekvienas darbuotojas tikisi uždirbti daugiau, t. y. kilti karjeros laiptais ir užimti aukštesnes pareigas. Sėkminga karjera kalba ir apie asmeninių interesų pergalę, t. y. žada pripažinimo ir įvertinimo džiaugsmus. Pasiekimai geriausiai parodo realias žmogaus galimybes. Tiesa, turėti ambicijų čia nepakanka – privalote turėti aiškų planą, leidžiantį judėti numatytu keliu. Rinkos specialistai tvirtina, kad karjeros aukštumų gali pasiekti visi, svarbiausia – sugebėti kryptingai veikti.

 

1. Išanalizuoti savo laimėjimus ir pralaimėjimus
Kurdami sėkmės žemėlapį, visų pirma turite iš naujo persvarstyti savo gyvenimo kelią, t. y. objektyviai įvertinti pasiektus laimėjimus ir patirtas nesėkmes.

Pasiimkite popieriaus lapą ir surašykite visus žymesnius savo laimėjimus. Apsibrėžkite, kokios praktinės ir teorinės žinios bei asmeninės savybės padėjo pasiekti šių tikslų. Tuomet sudarykite savo klaidų sąrašą. Apsvarstykite, ko jums pritrūko siekiant pergalės. Kitaip sakant, turite įvardyti kelią, kuris veda link sėkmės, ir kelią, kuris pranašauja nesėkmę. Objektyviai išanalizavę savo nesėkmių priežastis, gausite vertingos informacijos, kurioje srityje turite tobulėti. Greičiausiai pastebėsite, kad visi pralaimėjimai buvo nulemti tų pačių klaidų. Privalote jas ištaisyti ir judėti toliau, vadovaudamiesi sėkmės modeliu.

Beje, jei atradote sėkmės formulę, t. y. galite drąsiai įvardyti savo stipriąsias puses, vedančias sėkmės link, neužmikite ant laurų. Jūs privalote lavinti savo gebėjimus ir tobulinti stipriąją pusę. Nepamirškite pagalvoti ir apie gebėjimus, kurių reikalauja darbinė aplinka. Investuokite į juos. Galbūt jums reikia patobulinti kompiuterinio raštingumo žinias? O gal jums reikėtų išmokti užsienio kalbą? Nepamirškite, kad investicijos į save visuomet atsiperka su kaupu, t. y. naujas žinias galėsite pritaikyti ne tik šiame, bet ir naujame darbe.
 

2. Mylėti darbą
Rinkos specialistai tvirtina, kad svarbiausias karjeros variklis yra nuoširdi meilė savo darbui. Jei žavėsitės įmonės veikla ir su džiaugsmu imsitės naujų užduočių, tikėtina, kad greičiau pasieksite aukštesnių rezultatų ir svajonių poziciją. Be to, meilė darbui nereikalauja papildomų investicijų, priešingai – ji suteikia energijos dirbti. Kitaip sakant, apie karjeros aukštumas turėtumėte galvoti tik tuomet, jei iš tiesų mylite savo darbą, t. y., jei jaučiate, kad savo gebėjimus realizuojate tinkamoje įmonėje.

3. Augti profesinėje srityje
Kitas svarbus žingsnis – tai profesinis augimas. Net jei ir esate neblogas specialistas, gebantis be priekaištų atlikti savo darbą, tačiau sąmoningai atsisakote tobulėjimo galimybės, greičiausiai niekuomet nepakilsite pareigose. Jei norite užimti aukštesnes pareigas, privalote įrodyti, kad esate jų vertas, t. y. jūs turite kelti savo kvalifikacijos lygį, įgyti naujų žinių ir praktinių įgūdžių. Siekdami šio tikslo, privalote skaityti mokslinę literatūrą, lankyti pasirinktus kursus ir seminarus. Be to, negalima pamiršti ir psichologinės pusės – tobulėdami jausite didesnę savo vertę, išmoksite savimi pasitikėti, praplėsite draugų ratą, jausitės energingesni ir žvalesni.

4. Tinkamai save pateikti
Siekdami aukštesnių pareigų, privalote išmokti formuoti savo įvaizdį, t. y. išmokti tinkamai save pateikti. Praktika tvirtina, kad vadovai retai atkreipia dėmesį į tylius darbuotojus, nors ir kaip šie gerai dirbtų. Tai reiškia, kad norėdami būti pastebėti, privalote būti išskirtiniai. Žinoma, tai nereiškia, kad jums reikia išsišokti ar kelti konfliktus, priešingai, jūs turite demonstruoti savo gerąsias savybes. Visų pirma darykite darbus geriau nei tikimasi, rodykite savo iniciatyvą, drąsiai kalbėkite apie savo siekius, bendraukite su vadovais, esant progai įrodykite savo kompetenciją ir mokėkite pateikti savo privalumus.

5. Mokėti išklausyti
Mokėjimas bendrauti, suprasti ir išklausyti aplinkinius bei aiškiai ir argumentuotai išsakyti savo mintis – tai dar vienas bruožas, būtinas karjeros aukštumų siekiantiems darbuotojams. Nepamirškite, kad išklausyti kitus visuomet yra naudingiau nei kalbėti pačiam. Deja, tai nėra taip paprastai kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Gebėjimas kantriai ir įdėmiai išklausyti, parodyti geranoriškumą ir supratimą – tai tikras talentas, reikalaujantis daug praktikos.

Siekdami palaikyti draugišką pokalbį, jo metu karts nuo karto pažiūrėkite pašnekovui į akis, tačiau venkite erzinančio stebėjimo. Parodydami savo sutikimą, linktelėkite galvą, tačiau nepertraukite pašnekovo. Tiesa, galite ištarti trumpą palaikomąją repliką. Nepamirškite, kad etiketas draudžia stovėti pernelyg arti pašnekovo ar jį liesti. Siekdami parodyti draugiškumą – šypsokitės. Psichologai tvirtina, kad nuoširdi šypsena gali padėti bet kokioje situacijoje. Klausydamiesi pašnekovo užduokite klausimus, tačiau neskubėkite ginčytis. Be to, atsisakykite kategoriškumo, geriau vartokite tokius žodžių junginius kaip „Manau, kad...“. Jei matote, kad kompromiso nerasite, nusileiskite. Jei pašnekovo nuomonė jus intriguoja, dalyvaukite diskusijoje, tačiau laikykitės mandagumo taisyklių, t. y. kalbėkite ramiai, nerodykite susierzinimo ir pykčio.
 

6. Sveikai gyventi
Sveika gyvensena svarbi ne tik asmeniniam gyvenimui, bet ir profesinei veiklai, t. y. jei norite jaustis darbingi, būti žvalūs ir spinduliuoti teigiamą energiją, visų pirma privalote sveikai maitintis, reguliariai sportuoti ir nepamiršti pailsėti po sunkios darbo dienos. Gerkite daug vandens – jis būtinas tinkamai smegenų veiklai ir fiziniam aktyvumui. Atsisakykite dažnų kavos puodelių, suteikiančių laikiną energijos pojūtį. Nepamirškite sporto ir subalansuoto darbo grafiko. Poilsis yra kur kas geresnis sprendimas už brangiai apmokamus viršvalandžius – tik tinkamas darbo ir poilsio balansas leis jums jaustis energingesniems ir siekti geresnių darbo rezultatų.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos