Pranešimas spaudai

Balansas medžių viršūnėse: parodos skulptūros Europos parko lankytojus stebins iki pat lapkričio

Paskelbta: 2020-10-09

EUROPOS PARKAS, Europos centro muziejus Lyg ir patys galėtume pakilti aukštyn, nors tuo pačiu tvirtai stovime ant žemės. Lyg žvelgdami aukštyn rengtumėmės vidiniam skrydžiui, kiltume kartu. Tokie jausmai ir potyriai apima žvelgiant į erdvėje balansuojančias naujosios parodos skulptūras.
Jeržio „Jotka“ Kedzioros (Jerzy Jotka Kędziora) kūriniai išsiskiria iš kitų balanso ištobulinimu. Menininkas tarsi paneigia klasikinį supratimą, kad skulptūros turi stovėti ant žemės, taip netikėtai nustebindamas, o kartais ir šokiruodamas žiūrovą.
Šią vasarą Europos parke pristatytos parodos skulptūros – tai kitokie meno kūriniai, kūriniai, kurie lyg praradę svorį, lyg skrenda, verčia pakelti akis aukštyn į dangų. Tai keliaujantys po pasaulį menininko Jeržio Kedzioros darbai, eksponuojami įvairiose pasaulio šalyse, įdomiausiose parkų, muziejų, viešose erdvėse.
Europos parke šio lenkų skulptoriaus, meno kūrinius, atrandančius vietą „tarp dangaus ir žemės“, bus galima pamatyti iki lapkričio.

„Balansuojančios“ skulptūros tarsi paneigia gravitacijos ir statikos dėsnius, o jomis siunčiama nepavaldi laikui žinia, skirta įvairiausių kultūrų žmonėms – tai balanso, išorinio ir vidinio, ieškojimas gyvenime.

Pasak menininko, jo skulptūromis įkūnijami nerealūs troškimai, lyg svajonė vaikščioti lynu, galimybė atrasti save visiškai kitokioje realybėje. Kiekvienos Jeržio Kedzioros sukurtos figūros istorija būtų ne trumpesnė nei realaus žmogaus biografija – tiek daug kūriniuose sutalpina menininkas. Virš žiūrovų galvų kabančios figūros „elgiasi“ panašiai kaip praeiviai – stebi, seka žvilgsniu, pamėgdžioja ir kartais pasišaipo.

Kedzioros skulptūros miškingame meniniame Lietuvos kraštovaizdyje puikiai pritampa ir atsiskleidžia. Menininko parodos nuolat rengiamos įvairiose šalyse, meno kūriniai buvo eksponuoti tokiuose renginiuose kaip „Artzuid“ – Amsterdamo skulptūros bienalėje, „Personal Structures“ Venecijos bienalėje, „Art Basel“ Majamyje, meno renginiuose Taivane, JAV, Dubajuje, Abu Dabyje, Šveicarijoje ir kt. Nuolatinės menininko darbų ekspozicijos įrengtos Krokuvoje, Lurde, Berlyne, Prahoje, Roterdame. Šiuo metu Europos parke veikianti paroda yra pirmoji skulptoriaus paroda už rytinės Lenkijos sienos.

Jeržio Kedzioros sukurtas tarsi gyvas spektaklis tarp žemės ir dangaus šįkart vyksta lietuviškos gamtos ir pasaulinio meno kraštovaizdyje. Ekspresyvios, dinamiškos, dažnai prieštaringos ir stebinančios menininko skulptūros skatina lankytojus pasitelkti vaizduotę ir atrasti kai ką nauja.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Parodoje „Balansas medžių viršūnėse“ lankytojai išvysta figūras, sustingdytas ore taip, kad juste justi jų judesys. Tai atletai ir gimnastai, demonstruojantys savo meistriškumą aukštai erdvėje, gracinga poza sustingusi figūra, inspiruota garsiojo Pablo Picasso ankstyvųjų darbų, oru virš vandens besiiriantis žmogus… Įkvėpimas sukurti kai kurias skulptūras turi ir politines ištakas, kai Gdanske, kur menininkas studijavo, gimė Lenkijos išsilaisvinimo judėjimas. Pasak menininko, visi tuomet ėjome trapiu lynu link laisvės. Kūriniu „Akrobatai su kėdėmis“ įkūnijamas dialogas tarp vizualių ir scenos menų, lyg priešpriešos tarp scenos ir auditorijos eliminavimo užuomina – lyg atlikėjai, akrobatai išlieka susiję su kėdėmis, taigi – žiūrovais.
Europos parke 55 hektarų meniniame kraštovaizdyje eksponuojama daugiau kaip šimtas įvairių pasaulio šalių menininkų darbų. Europos parkas meno kalba įprasmina geografinį Europos žemyno centrą. Tai pirmasis nevyriausybinės organizacijos muziejus Lietuvoje.

Parodą „Balansas medžių viršūnėse“ Europos parke aplankyti galima rugpjūčio–lapkričio mėnesiais.

Paroda lankoma su įprastu Europos parko muziejaus lankymo bilietu arba Europos parko narystės kortele.

Daugiau informacijos: tel. nr. 852377077, el.paštu muziejus@europosparkas.lt

EUROPOS PARKAS, Europos centro muziejus


(5) 2377077
hq@europosparkas.lt

www.vaziuokle.lt
kamelota.lt
www.gpspartneris.lt
www.kaunotarpininkai.lt
www.laidojimopaslaugosdruskininkuose.lt