Privatūs vaikų darželiai: klestintis verslas ar reali nauda?

Publikavimo data: 2014-03-22 Privatūs vaikų darželiai: klestintis verslas ar reali nauda? Bene visuose Lietuvos didmiesčiuose jaučiamas didelis valstybinių vaikų darželių trūkumas. Jų poreikis gerokai viršija pasiūlą. Didžiulės eilės, kuriose stovėti tenka ne vienerius metus, ir ne visada nepriekaištinga valstybinių vaikų darželių reputacija neretai priverčia tėvus ieškoti kitos išeities. Taigi, vis daugėja ne tik tokių tėvelių, kurie savo atžalas leidžia į privačius vaikų darželius, bet ir tokių, kurie patys ryžtasi juos steigti. Vieni tai daro tik savo ir draugų bei pažįstamų vaikams, kiti – siekdami įgyvendinti Lietuvoje dar negirdėtas naujas ugdymo formas.

Daugėja privačių darželių

Privatūs vaikų darželiai suteikia galimybę intensyviau skleistis pažangiai ugdymo patirčiai ir kompensuoti vietų poreikį. Numatyta, jog iki 2014 m. pabaigos Lietuvoje veiks apie 50 nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų, t. y., privačių darželių. Taip numatoma todėl, kad šiuo metu darželiams atsigauti yra sudarytos gana palankios sąlygos: buvo įvestas ikimokyklinio ugdymo krepšelis ir smarkiai supaprastintas tokio tipo įstaigų steigimas. Privatūs vaikų darželiai privers valstybinius labiau stengtis ir prisitaikyti dirbant konkurencijos sąlygomis. Be to ir tėvams atsiveria kiek didesnė pasirinkimo įvairovė – kokiam darželiui patikėti savo vaiko priežiūrą ir kokį ugdymo modelį pasirinkti. šiuo metu bene pats didžiausias visų privačių darželių steigėjų sunkumas yra tam tinkamų patalpų stoka.

Žvelgiant valstybės lygmeniu, šiandien labai didelė ikimokyklinio ugdymo problema yra tai, kad ikimokyklinio amžiaus vaikų, kurie nelanko jokių ugdymo įstaigų yra gana daug. Taigi, šiuo metu siekiama sudominti vaikus bei jų tėvelius ir paskatinti naujų darželių kūrimąsi bei esamų prieinamumą ir tobulėjimą.

Tikėtina, kad vaikų darželių įvairovė bei populiarumas Lietuvoje laikui bėgant tik augs. Iniciatyvių žmonių dėka rasis daug naujų ugdymo formų, darželiai taps žymiai patrauklesni. Juolab, kad mūsų šalyje dar daug kas neišbandyta, pavyzdžiui, Skandinavijoje itin populiarūs yra lauko ar miško darželiai, kuriems ateityje ir Lietuvoje tikrai atsiras vietos.

 

Darželio įkūrimo galimybės

šiuo metu mūsų šalyje yra sudarytos visos sąlygos tiems, kurie nori įkurti vaikų darželį. Jie gali gauti valstybės ar Europos sąjungos paramą, bendradarbiauti su užsienio valstybėmis, o ir visos higienos normos nėra tokios griežtos kaip anksčiau. Galima vykti į užsienį ir pasisemti vaikų ugdymo patirties, naujų formų ir jas taikyti čia. Be abejo, viskas priklauso nuo būsimo darželio vadovo iniciatyvos. Jis turėtų susikoncentruoti ne tik į pinigus, bet į gerokais svarbesnį dalyką – vaiko ugdymo kokybę.

Tik praėjęs laikas parodys, kas darželį ėmėsi kurti vedamas nuoširdžių tikslų, o kas tik pelno ieškojo. Jei kas į šią sritį ateina tik kaip verslininkas, vargu, ar jam kas neišeis, nes jei tik sėdėsi ir skaičiuosi pelną, tai labai greitai teks bankrutuoti. Vaikų darželis – tai ta sritis, kuri tikrai turi patikti. Jei tik yra noro kurti darželį, yra ryžto, pakankamai potencialo ir novatoriškų idėjų, tuomet rimtų kliūčių nebus.

Bene visi besikuriantys privatūs vaikų darželiai visų pirma susiduria su ta pačia problema – tie, kas nori imtis šios veiklos privalo susirasti būsimam darželiui tinkamas patalpas. Jas turint Visuomenės sveikatos centras surašo šioms patalpoms keliamus reikalavimus. Taip pat pradžioje rekomenduojama susidaryti ir preliminarų tėvų sąrašą, kurie yra pasiryžę leisti vaikus į jūsų darželį.

 

Valstybinis ar privatus?

Privatūs darželiai, priešingai nei valstybiniai, dažnai yra linkę naudoti naujas ugdymo sistemas. Pavyzdžiui, visame pasaulyje paplitusios ir itin giriamos Montessori ar Waldorfo ugdymo sistemos mūsų šalyje yra taikomos tik privačiuose darželiuose. Tačiau nereikėtų pamiršti ir to, kad skambus pavadinimas nebūtinai bus geriausia jūsų vaikui. Kiekviena ugdymo sistema turi savų privalumų, tačiau turi ir trūkumų. Visos sistemos negali būti taikomos šimtu procentų visiems be išimties vaikams. Be to, ar tikrai prieš gerą šimtą metų sukurta Montessori sistema tikrai tinkama ugdyti šiuolaikinius vaikus? O kalbant apie Waldorfo sistemą, vargu ar net ir privačiuose darželiuose ji taikoma taip, kaip turėtų būti iš tikrųjų. Juk tai ne tik ugdymo sistema, tai ištisa filosofija, kuri savyje turėdama daug tautiškumo ir pilietiškumo elementų skatina tėvus atsisakyti moderniųjų technologijų. Tačiau vargu, ar tai šiandien įmanoma.

Privatūs vaikų darželiai ypatingi ir tuo, kad juose gali būti ugdomi ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai. Pastaruoju metu toks poreikis vis auga. Pastebima, kad yra žmonių, kurie tikrai norėtų su savo mažyliu nueiti į mokyklėlę, ar kokias pamokėles, kartu su juo pabūti, jį stebėti. Įprasti valstybiniai vaikų darželiai nelabai gali ir nelabai nori suteikti tėvams tokią galimybę. Be abejo, valstybinių darželių taip pat nereikėtų kritikuoti. Greičiau priešingai – juk jie valstybiniu lygmeniu yra žymiai labiau kontroliuojami nei privatūs, juose veikia gerokai daugiau saugiklių.

Būtų geriausia, jei privatūs ir valstybiniai darželiai atsidurtų toje pačioje barikadų pusėje, o ne priešingose. Tikrai yra labai daug puikių valstybinių darželių ir nemažai prastų privačių.  Juk pastarieji gali patys pasitvirtinti ugdymo programą ir niekas nekontroliuoja, kaip ji yra vykdoma. Tikrai yra daug gerų darželių, kurie dirba remdamiesi garsiausių pasaulio pedagogų patirtimi, tačiau yra nemažai ir tokių, kurie neturi visiškai jokio suvokimo apie vaikų ugdymą. Patys tėvai turi pasidomėti ir atsirinkti, kas geriausiai tinka jų vaikui.

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Vaikų darželiai