Turite verslo idėją? Ar verta suskubti steigti įmonę?

Publikavimo data: 2014-12-18 Turite verslo idėją? Ar verta suskubti steigti įmonę? Sugalvojote neįtikėtiną verslo idėją ir norite kuo greičiau ją įgyvendinti? Skubėti strimgalviais ne visada naudinga. Net ir tie, kurie turi iš tiesų puikių komercinių idėjų ne visada pasiryžta iš karto pradėti savo verslą. Juk pati pradžia būna sunkiausia. Pradedančiajam iškyla galybė klausimų: nuo ko viską pradėti, į ką kreiptis, ką daryti. Kai į visus šituos klausimus būna atsakyta, tampa daug lengviau. Tačiau atsakymus rasti ne taip lengva, nes kiekvienas verslas yra labai skirtingas, taigi, jis ir prasideda labai nevienodai. Vieni pradedantieji siekia kuo greičiau susitvarkyti visus formalumus ir įkūrus savo įmonę tapti oficialiais verslininkais, kiti, atsargesni, savo turimą idėją ilgai brandina ir bando, po truputį buria patikimą komandą ir įmonę įkuria tik tada, kai visiškai neabejoja savo verslo sėkme.

 

Pradžioje – formalumų tvarkymas
Jeigu jūsų sugalvota verslo idėja yra išgryninta, o rinka nekelia jokių abejonių, tuomet veikti reikia greitai ir užtikrintai, nes nuo įmonės steigimo tikrai niekur nepabėgsite. Be abejo, pasitaiko ir tokių atvejų, kai įmonės būna kuriamo vos tik sugalvojus verslo idėją. Tokiu atveju būsimieji verslininkai sutvarko visus formalumus ir oficialiai įsteigia bendrovę, o jau tik po to atlieka kitus reikalingus darbus. Taip galima daryti tuo atveju, jeigu matote, kad jūsų verslo idėjos niša yra tuščia, ir, jei nepaskubėsite, vietą gali užimti kiti. Tokiu atveju tik įsteigus įmonę galima imti ieškoti rimtų  partnerių bei klientų. Taip pat labai svarbu kuo greičiau užsiimti tinkama rinkodara ir reklama. Be to, rinka, kurioje ruošiatės pradėti veiklą, jums turi būti neblogai žinoma. Jeigu ji yra visiškai nauja, tada visų pirma reiktų labai gerai rinką paanalizuoti ir pažinti, o tik po to imtis visų kitų darbų. Tuomet geriau žinosite kokiu būdu reikia atlikti tam tikrus dalykus. Nuo pat pirmųjų naujai pradėto verslo dienų labai daug laiko tenka skirti ir įvairiems finansiniams klausimams. Juk norint greitai ir kokybiškai pradėti naują veiklą reikia būti priklaupus gana daug apyvartinių lėšų.
 

Nereikia skubėti
Jeigu jūs matote, kad veikla, kurią norite vykdyti kol kas rinkoje dar neturi tuščios vietos, tuomet skubėti steigti įmonę jūs tikrai neprivalote. Jei veiklos dar rimtai nė nepradėjote ir viskas sukasi tik idėjų lygmenyje arba jei dar nesate tikri dėl veiklos sėkmės, tuomet kurti įmonę gali būti nelabai protinga ir gana neatsargu. Dažnai labai naudinga būna įmonės steigimą pasilikti darbų pabaigai.

Sugalvojus verslo idėją labai naudinga pradžioje daugiau jėgų investuoti į įvairių reklaminių filmukų apie būsimą veiklą kūrimą, idėjų generavimą ir, be abejo, vieno kito užsakymo priėmimą dirbant pagal patentą ar individualią veiklą. Labai gerai, jeigu prieš įkuriant įmonę būna suburiama ir stipri patikima komanda. Dažniausiai pirmieji darbuotojai atsiranda labai natūraliai. Tai būna draugai, artimieji, bendraminčiai.

Kai jau nutarsite, kad atėjo laikas įkurti įmonę, reikia kabai gerai apgalvoti įvairiausius finansiniu, biurokratinius ir įstatyminius aspektus. Juk nuo tos dienos, kai jau turite savo įmonę viskas gerokai pasikeičia. Visų pirmą atsiranda labai griežta mokestinė sistema. Jeigu jūs finansiškai tvirtai stovite ant kojų, tuomet nesusidursite su jokiais sunkumais, bet jeigu dar tik pradedate ir daug pinigų neturite arba net turite finansinių rūpesčių, tai įmonės turėti kol kas nereikėtų. Be abejo, šiuo metu bankai gana palankiai žiūri į pradedančiuosius verslininkus ir verslo pradžiai neretai suteikia paskolas.

Dar vienas labai svarbus dalykas, kuri atsiranda įkūrus įmonę ir apie kurį reikia labai gerai pagalvoti prieš suskumbant ją steigti – tai didelė biurokratinė našta. Kol dar įmonės neturite ir dirbate pagal verslo liudijimą ir individualią veiklą, daugybė biurokratinių dalykų būna paprastesni, reikia mažiau atsiskaityti įvairioms valstybinėms institucijoms. Biurokratija yra gana sudėtingas ir jaunos įmonės darbą smarkiai apsunkinantis dalykas.
 

Kokio tipo įmonę steigti?
Jeigu vis dėlto nutarėte, kad jums jau metas steigti savo įmonę ir esate nusiteikęs susidurti su dideliais iššūkiais, tuomet turite nuspręsti kokios teisinės formos įmonė jums bus pati tinkamiausia. Veikdami Lietuvoje jūs turite galimybę rinktis iš keturių variantų. Galite kuri individualią įmonę (IĮ), mažąją bendriją, uždarąją akcinę bendrovę (UAB) arba viešąją įstaigą (VšĮ). Trumpai pristatysime skirtingo tipo įmonių ypatumus, kad jums būtų lengviau nuspręsti, kokią steigti patiems.

Jei nutartumėte steigti individualią įmonę, turėkite omenyje, kad jai gali priklausyti tiktai vienas fizinis asmuo. Šis asmuo netenka teisės būti bet kokios kitos tokio pat tipo įmonės savininku. Steigiant IĮ, kai žinoma, kad joje dirbs tik vienas žmogus, jai nereikės pradinio kapitalo. Tačiau labai svarbu žinoti, kad už neįvykdytus įsipareigojimus IĮ savininkas atsako savo turtu.

Pastaruoju metu labai populiarus tapo gana naujas įmonės tipas – tai mažoji bendrija. Jos steigėjų gali būti ne daugiau nei 10 fizinių asmenų. Nors kuriant mažąją bendriją įstatinis kapitalas ir nėra būtinas, tačiau jos nariai turi mokėti įnašus. Šios įmonės uždirbtas pelnas dažniausiai būna skirstomas atsižvelgiant į proporcingą nario įnašo dydį. Mažoji bendrija gali būti valdoma narių susirinkimo arba narių susirinkimo bei vadovo. Visi sprendimai turi būti priimami balsavimo būdu.
Kurdami uždarąją akcinę bendrovę turėkite omenyje, kad šios rūšies įmonės akcininkų gali būti ne daugiau kaip 249. Įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis nei 10 tūkst. Lt. Akcentuotina, kad UAB akcininkai, priešingai nei IĮ, už neįvykdytus įsipareigojimus savo asmeniniu turtu neatsako.Visi svarbūs sprendimai čia priimami akcininkams balsuojant. Jeigu gaunamas pelnas, akcininkai dalininkai jį išsimoka per dividendus.

Vykdant atitinkamas veiklas galima steigti ir viešąją įstaigą. Tai pelno nesiekianti organizacija, kuri tiesiog tenkina viešąjį interesą. Šis statusas taip pat leidžia užsiimti ir komercine veikla, nes visą reikalinga paramą galima gauti iš fizinių arba iš juridinių asmenų. Turint VšĮ yra galimybė pasinaudoti ir įvairiomis mokestinėmis lengvatomis. Čia esminius sprendimus dalininkai turi priimti balsuodami.
 

Taigi, jeigu jau nutarėte, kad jums tikrai laikas steigti savo įmonę, ir žinote, kokio tipo ji bus, atsižvelkite ir į kitus svarbius veiksnius. Prisiminkite vieną iš svarbiausių pastarųjų dešimtmečių įvykių, kuris padarė milžinišką įtaką visam verslo pasauliui – globalizaciją. Ji paskatino išaugti tarptautinę prekybą ir laisvą rinką, nulėmė vartotojų poreikių supanašėjimą, globalius išteklių šaltinius, dideles rinkodaros galimybes, tarptautinės prekybos bei užsienio investicijų augimą, ekonominę šalių integraciją, įvairius konkurencinius ir išlaidų veiksnius. Dėl šių veiksnių įtakos verslui vertingiausia būtų kurti tarptautinę įmonę atsižvelgiant į pagrindines pasaulines verslo tendencijas. Juk šiandieninis verslas yra itin atviras. Jis plečiasi gerokai už savo šalies ribų,  bendrauja su panašia veikla užsiimančiomis užsienio įmonėmis, kitose šalyse kuria savo padalinius bei atstovybes ar netgi perkelia gamybą ten, kur yra palankesnė ekonominė zona. Taigi, kurdami savo verslą rimtai pažvelkite į šiuos veiksnius ir turėsite gerokai didesnę sėkmės tikimybę.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos