Turite nuolatinį darbą, bet svajojate apie savo verslą? Ką reikia žinoti?

Publikavimo data: 2015-09-04 Turite nuolatinį darbą, bet svajojate apie savo verslą? Ką reikia žinoti?

Nuosavo verslo kūrimasDauguma žmonių nepradeda savo karjeros iškart tapdami verslininkais. Dažnai savo verslą pradėti nusprendžiama tik dirbant kitame darbe ir sukaupus reikalingos darbo patirties. Tai sąlygoja keletas veiksnių: noras būti nepriklausomiems nuo vadovo, svajonės siekimas, didesnis pasitikėjimas pačiu savimi dėl darbe įgytų įgūdžių, žinių, kas padeda geriau suprasti verslo principus ir įgyvendinti ilgai brandintą idėją.

Pradėti nuosavą verslą visada yra rizikinga. Todėl daug verslininkų savo individualią veiklą pradeda planuoti dar dirbdami kitų įmonėse. Tai išties naudinga patirtis ir puiki alternatyva nenorintiems viskuo rizikuoti ir stačia galva pasinerti į nežinomą sferą. Taip gali būti išlaikomas pagrindinis pajamų šaltinis, kuris užtikrina šeimos gerovės saugumą. Tačiau šis būdas turi ne tik teigiamų, bet ir neigiamų savybių, kurias pravartu apsvarstyti prieš nusprendžiant derinti darbą su nuosavu verslu.

Privalumai

Vienas svarbiausių privalumų pradedant savo verslą dar dirbant kitame darbe yra saugumo faktorius. Palikti dabartinį darbą ir pradėti savo verslą gali būti labai rizikinga: reikia atsisakyti užimamų pareigų, investuoti savo kapitalą (ar bent didžiąją jo dalį) ir tikriausiai kurį laiką dirbti negaunant pelno ir realių pajamų. Jei verslo idėja nepasitvirtintų ir žlugtų, tuomet prarandama didelė dalis pinigų ir liekama be darbo. Todėl verslo pradėjimas, išlaikant esamą darbo vietą, yra saugumo ir apsidraudimo garantas, kuris užtikrina pajamų stabilumą, kol po truputį įsitvirtinama naujoje veikloje. Darbą mesti visada suspėsite, o štai susigrąžinti jį po kurio laiko, gali būti labai sudėtinga ar neįmanoma.

Pasilikti dirbti esamame darbe verta dar ir dėl to, jog tai suteikia galimybę pasinaudoti įmonės ištekliais. Be abejo, tai nereiškia, jog galite naudoti įmonės raštinės reikmenis ar kitus materialius dalykus, tačiau Jūs visada galite pasitarti su savo vadovu, kolegomis dominančiais klausimais, gauti vertingų patarimų tiek sprendžiant problemas, tiek plėtojant tam tikras savo verslo sritis. Jūs netgi galite užmegzti naudingus pažintinius ryšius, kurie bus itin reikšmingi vystant savo projektą.

Trūkumai

Pats didžiausias trūkumas pradedant savo verslą ir bandant jį suderinti su pastoviu darbu yra laikas. Individuali veikla reikalauja labai daug asmens laiko, tačiau negalima pamiršti ir darbo, tuo labiau, jeigu dažnai tenka dirbti viršvalandžius. Jei dirbate pilnu etatu, tuomet daugiausia Jūsų laiko vis tiek užims pagrindinė veikla, o verslo idėjos plėtojimui turėsite skirti atostogas bei savaitgalius, kurie nėra pats geriausias laikas verslo plėtrai ir sėkmei. Tai reiškia, jog tol, kol dirbsite, savo verslui negalėsite skirti tiek dėmesio, kiek norėsite. Tuomet galite pradėti nerimauti ir jaudintis dėl lėtai judančių verslo reikalų, kas gali turėti įtakos produktyvumui pagrindiniame darbe. O tai tikriausiai neilgai trukus pastebės ir Jūsų vadovas, kuriam sumažėjęs Jūsų darbo našumas nesuteiks džiaugsmo.

Vėliau plėtojant ir realizuojant savo idėją tikriausiai neišvengsite tokių momentų, kai dėl verslo reikalų teks kuriam laikui atsiprašyti iš darbo. Tai suderinti yra išties sunki užduotis, kadangi nepasirodymas darbe gali turėti neigiamų padarinių Jūsų darbų sėkmei. Skubant ir atliekant kelis darbus vienu metu dažnai išsiblaškoma, galima pamiršti tam tikrus vadovų patikėtus darbus, susitikimus. Jei užimate pakankamai aukštas pareigas, tikėtina, kad atsakingų darbų ir taip turite pakankamai. Todėl svarbu įvertinti tai, jog siekiant išsaugoti darbą, neturėsite galimybės sutelkti viso dėmesio savo verslui.

Kitas labai svarbus veiksnys – šeima ir draugai. Tikėtina, kad dirbant ir planuojant verslą laiko jiems liks itin mažai, dėl ko gali nukentėti iki šiol puoselėti tarpusavio santykiai. Ypač, jeigu dirbsite savaitgaliais ir kitomis laisvomis dienomis.

Sprendimas priklauso tik nuo Jūsų pačių

Nuosavo verslo plėtojimas ir idėjų įgyvendinimas dirbant nuolatiniame darbe turi savo privalumų ir trūkumų. Tik gerai apsvarsčius visus už ir prieš patariama planuoti dvi veiklas iš karto, kadangi bendros taisyklės ir geriausio recepto visiems nėra: kai kurie žmonės nespėja susitvarkyti su vienu darbu, o kiti kuo puikiausiai geba derinti net kelias veiklas. Kartais tie, kurie dirba du darbus, juos atlieka daug geriau, negu kiti, dirbantieji tik vieną iš jų. Taigi, daug kas priklauso nuo žmogaus asmeninių savybių, jo pasiryžimo ir darbų specifikos. Tik kruopščiai įvertinus šiuos aspektus galima tikėtis geriausių individualių rezultatų. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos