Reprezentatyvi išvaizda: ko tikisi darbdaviai?

Publikavimo data: 2016-11-08 Reprezentatyvi išvaizda: ko tikisi darbdaviai?

Gyvenimo filosofas, Artūras Šopenhaueris, kartą pasakė: „grožis – tai atviras rekomendacinis laiškas, iš anksto užkariaujantis širdį.“ Gyvenimo aprašymas yra pirmasis pristatymas darbdaviui, pirmoji galimybė sudaryti įspūdį. Šiandien darbo ieškančio žmogaus užduotis ne tik nepriekaištingas išsilavinimas, darbo istorija, bet ir jį papildanti reprezentatyvi profilio nuotrauka.       

                                                            gyvenimo aprašymas

Įsivaizduokite: susiklosto situacija, priverčianti ieškotis naujo darbo. Nusprendžiate darbo ieškoti internete, nes tai didžiausias darbo skelbimų bei informacijos apie potencialias darbovietes šaltinis. Skaitote darbo skelbimus, vertinate atitikimą keliamiems reikalavimams. Reikiamą išsilavinimą, darbo patirties,  kaip ir turite, profilio artimiausiu metu keisti neplanuojate, tačiau akys nukrypsta į punktą – reprezentatyvi išvaizda? Kas tai? Ar jūs pakankamai graži ar gražus, kad dirbtumėte tam tikroje darbo vietoje?

Kai kuriais atvejais darbo įmonės pasitinka potencialius darbuotojus su reikalavimu būtinai prie savo gyvenimo prisegti nuotrauką, retesniais atvejais – nuotrauką visu ūgiu. Kam to reikia? Nejau patrauklaus žmogaus kandidatūra į tam tikrą darbo vietą bus svarstoma trumpiau ir jis greičiau gaus darbą?

Dažnai piktinamasi idėjomis, jog grožis gali nugalėti pasaulį, o darbo paieškos atveju – būti aukščiau nei protas ar patirtis. Visgi, kraštutiniais atvejais reprezentatyvios išvaizdos reikalavimas tarsi pateisinamas. Juk būtų keista matyti tatuiruotėmis ir auskarais savo kūną išmarginusį menininką, dirbantį bankiniame sektoriuje?

O pavyzdžiui, darbinantis grožio industrijoje profilio nuotraukos ar nuotraukos visu ūgiu, iš priekio ar nugaros reikalavimai atrodo savaime suprantami. Paslaugų sferoje taip pat norime matyti malonios išvaizdos, besišypsančius žmones ir tai yra natūralu.

Pats reprezentatyvumo modelis gali būti suprantamas įvairiai. Žmonės grožį, malonią ir reprezentatyvią išvaizdą vertina skirtingai, tai „skonio reikalas“. Jūsų atvaizdas, matomas kompiuterio ekrane, neperteiks tokio didelio noro dirbti, kurį pastebėtų darbdavys bendraujant gyvai. Ką daryti?

 

Profilio nuotrauka – raktas į sėkmę arba bedarbystę

Neretai susimąstoma ar darbo ieškotojo nuotrauka yra gero gyvenimo aprašymo dalis. Atrankų specialistų nuomonės šiuo klausimu skiriasi. Paprasčiau, kai darbdavys nurodo reikia nuotraukos ar ne. Kitu atveju tenka spėlioti: pridėti nuotrauką ar geriau nereikia.

Jei būsimas darbdavys nuotraukos nereikalauja, specialistai pataria jos nedėti dėl kelių priežasčių. Įprastai darbdaviai darbuotoją renkasi atsižvelgdami į jo kompetencijas ir gebėjimus, todėl jei didžiąją dalį Jūsų gyvenimo aprašymo užima nuotrauka, tai gali būti laikoma minusu. Kai kurie darbdaviai Jūsų nuotrauką gyvenimo aprašyme gali suprasti kaip arogancijos, narciziškumo ar egocentriškumo ženklą. O tai gali sąlygoti diskriminaciją ir išankstines nuostatas net nepasikalbėjus su darbdaviu akis į akį. Todėl būkite atidūs, nes kartais viena nuotrauka gali uždaryti visas duris, net neatvykus į darbo pokalbį.

Pasitikite savo išvaizda ir manote, kad ji padės rasti norimą darbą? Pirmyn! Kad ir kaip neteisingai atrodytų, tyrimai rodo, jog gražiems, patraukliems žmonėms darbą susirasti gerokai lengviau. Kartais gera išvaizda gali turėti lemiamos įtakos renkantis net ir aukščiausio lygio vadovus.

                                                            samdomas darbuotojas

Jei CV pateikiama nuotrauka, ji bus pirmuoju objektu krentančiu į akį. Tai grafinis elementas, išsiskiriantis iš teksto, todėl žmogaus akis jį pastebi pirmiausiai. Siekdami, jog gyvenimo aprašymo nuotrauka derėtų su Jūsų keliamais tikslais, reikėtų apsvarstyti ar kandidatuojate į pareigas, kuriose dirbantys dėvi oficialią, dalykinę aprangą. Tokiais atvejais lengvabūdiška nuotrauka – šmaikštus vaizdelis iš atostogų ar vakarėlio su draugais – nedovanotina. Įdėdami nepakankamai oficialią ar rimtą nuotrauką galite sužadinti spėliones,  kad nelabai rimtai žiūrite į darbo paiešką, o pats darbas Jums nelabai terūpi.

Didžiausios klaidos, kurias daro darbo ieškotojai yra netinkamas CV nuotraukų fonas, aplinka, netinkama žmogaus poza ar fotografavimo rakursas, iššaukianti apranga ir pašaliniai žmonės ar gyvūnai. Labai svarbu, kad nuotraukoje būtų aiškiai matomas Jūsų veidas, o kokybė neiškraipytų veido bruožų – tamsi nuotrauka, raudonų akių efektas, skenuota nuotrauka su antspaudu ar vandens ženklu.

Nepamirškite: žmogų puošia darbas, net ir reprezentatyviausia gyvenimo aprašymo nuotrauka ar nepriekaištinga išvaizda nepadės išsaugoti darbo vietos, jei dirbsite neefektyviai. Išvaizda – pirmas įspūdis, bet to ne visada pakanka. 

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos