Pašarų gamyba – vis dar sparčiai auganti pramonės šaka

Publikavimo data: 2014-03-22 Pašarų gamyba – vis dar sparčiai auganti pramonės šaka Pašarų gyvuliams gamyba yra viena iš svarbiausių Lietuvos žemės ūkio produktų gamybos sričių. Daugelis medžiagų, naudojamų gaminant pašarus, yra žemės ūkio produktai. Be to, gyvuliniai pašarai yra ypač svarbūs ir pačiai gyvulininkystei Lietuvoje, kadangi sudaro pagrindinę gamybos sąnaudų dalį. Pašarai, tiekiant juos į rinką, būna suskirstomi į kombinuotuosius pašarus, pašarines žaliavas, premiksus, vaistinius pašarus bei pašarų priedus. Siekiant išvengti pašarų ir maisto grandinės užterštumo, nuolat yra vykdoma į rinką tiekiamų pašarų valstybinė kontrolė.

 

2013 metais pašarų gamyba Lietuvoje padidėjo

Lyginant praėjusių metų pašarų rinką su 2012 metais, galima būtų teigti, jog 2013 metais akivaizdžiai išaugo visų, išskyrus premiksus, kombinuotųjų pašarų gamybos apimtys. Įvairių mišinių kiaulėms bei mišinių galvijams gamyba 2013 metais išaugo atitinkamai 4,35 proc., arba 10,42 tūkst. t, ir 3,98 proc., arba 4,69 tūkst. t. Premiksų  sumažėjo 11,7 proc., t. y.,0,67 tūkst. t. Pernai didžiausią dalį kombinuotųjų pašarų struktūroje sudarė įvairūs mišiniai paukščiams – net 40,2 proc., arba 328,31 tūkst. t, ir kiaulėms skirti mišiniai – net 29,6 proc., arba 249,92 tūkst. t. Galvijų ėdalas 2013 m. visų kombinuotųjų pašarų gamybos struktūroje sudarė 14,5 proc. Lyginant praėjusių metų antrąjį pusmetį, su 2012 m. tuo pačiu laiku, matyti, kad kombinuotųjų pašarų gamyba išaugo 5,2 proc., arba 20,95 tūkst. t, o lyginant šį laiką su su 2013 m. pirmuoju pusmečiu – 2,42 proc., arba 10,00 tūkst.

Inovacijos pašarų gamyboje

šiuo metu visoje ES daugiau negu 20 proc. visų gaminamų pašarų galvijams yra ruošiami kooperatyvuose, ūkiuose ir žemės ūkio bendrovėse. Gaminant pašarus ūkyje galima efektyviau panaudoti išaugintus grūdus ir kitas pašarines žaliavas. Kombinuotųjų pašarų maistinę vertę pagerinus su gamyklose gaminamais baltyminiais ar mineraliniais papildais galima pagaminti ypač kokybišką ir fiziologiškai subalansuotą ėdalą, puikiai tinkantį melžiamoms karvėms ar penimiems galvijams.

Siekdamos efektyvumo, produktyvumo ir didžiausio našumo, bendrovės, gaminančius pašarus gyvuliams, pasitelkia šiuolaikines technologijas. Vienas išskirtiniausių ir perspektyviausių kombinuotųjų pašarų gamybos būdų šiandien – tai pašarų gamybos mašina, kuri pasižymi pačiomis moderniausiomis techninėmis charakteristikomis ir vienu metu gali pagaminti net dviejų rūšių pašarus.

Dar vienas išskirtinis pašarų gamybos būdas yra grūdų traiškymas. Jį būtina naudoti siekiant pagerinti pašarų skonio savybes, galvijų prieauglį bei virškinimą. Traiškyti grūdai puikiai tinka gaminti įvairius galvijų kombinuotuosius pašarus. Atlikti tyrimai parodė, kad melžiamos karvės, kurios buvo šeriamos traiškytais grūdais tapo produktyvesnės, pieningesnės, jų prieauglio svoris didesnis. Toks grūdų apdorojimo būdas labai teigiamai veikia gyvulių sveikatos būklę.

Vieni populiariausių – kombinuotieji pašarai

Tiek šėrimo profesionalų, tiek ir ūkininkų, kurie laiko keletą gyvulių, gretose patys populiariausi išlieka kombinuotieji pašarai. Tai įvairių pašarinių žaliavų mišiniai su tam tikrais priedais. Jie gali būti naudojami ir kaip visaverčiai pašarai gyvūnams, ir kaip jų papildai. Įprastai kombinuotieji pašarai skirstomi pagal jų maistinę vertę, specifines savybes ir paskirtį. Yra išskiriami visaverčiai kombinuotieji pašarai, baltyminiai-vitamininiai, baltyminiai-vitamininiai ir mineraliniai, baltyminiai, mineraliniai ir kitokie pašarų papildai, taip pat pašarai, skirti konkretiems mitybos tikslams, pavyzdžiui, gyvulio dietai, ir vaistiniai pašarai.

Tiems, kas siekia pačių aukščiausių veiklos rezultatų, Lietuvos pašarų gamintojai gali pasiūlyti pagaminti pašarus pagal kiekvieno ūkininko ar bendrovės, auginančios gyvulius, individualius ir kartu su užsakovu sudarytus receptus. Tokiu būdu būna puikiai suderinami profesionalaus ūkininko poreikiai, specialisto patirtis bei technologinės galimybės. Ekologiniams ūkiams yra siūlomi pašarai, kurių gamyboje naudojamos tik ekologiškai užaugintos žaliavos.

Dėl modernių pašarų gamybos technologijų kombinuotieji pašarai būna apdorojami aukštu slėgiu momentinėje aukštoje temperatūroje. Tokiu būdu būna sunaikinamos bene visos kenksmingos patogeninės bakterijos bei pelėsiniai grybai. Taip pat pagerėja ir pašaro įsisavinimas, o tai užtikrina mažesnes pašarų sąnaudas. Pašarų gamybai būna naudojamos tik aukščiausios kokybės žaliavos, jos papildomai tiriamos Lietuvos bei užsienio laboratorijose, ten tikrinama jų kokybė. Laboratorijose taip pat yra nustatomas riebalų, baltymų, kalcio, fosforo bei ląstelienos kiekis.

Pašaruose esantys GMO daro įtaką gyvuliams

Į Lietuvą kiekvienais metais įvežama tūkstančiai tonų  gyvulių pašarų, kurių sudėtyje gausu genetiškai modifikuotų organizmų. Gamtosaugininkai jaudinasi, kad jais šeriami gyvuliai gali susirgti, o jų mėsa, kiaušiniai ir pienas padaryti neigiamą įtaką žmonių sveikatai. Soja ir kukurūzai, kurie yra naudojami pašarų gamyboje yra su genetiškai modifikuotais organizmais. Daugybė gyvulinės kilmės produktų, kurie šiandien yra parduodami Lietuvoje, t. y., mėsa, pienas, kiaušiniai ir kt., yra užauginti naudojant pašarus su modifikuotais organizmais. Be abejo, tai negalioja gyvulinės kilmės produktams, į rinką patekusiems iš ekologinių ūkių.

Tokia situacija gyvulinių produktų rinkoje susiklostė dėl Europos Sąjungos vykdomos politikos, o ūkininkams neretai būna labai sunku rasti nemodifikuotos sojos ar kukurūzų – rinką užplūdo modifikuoti pašarai, kurie yra 10–15 proc. pigesni už genetiškai nemodifikuotus.

Pašarai su genetiškai modifikuotais organizmais reiškia, jog į augalą įterpiamas genas, padarantis jį atspariu herbicidams. Tuomet pasėlius galima purkšti dideliais herbicidų kiekiais – piktžolės žūva, o pats augalas išlieka sveikas. Tokio tipo augalai su GMO sudaro apie 70 proc. visų  genetiškai modifikuotų pasėlių. Kita didelė dalis – vabzdžiams atsparūs augalai. Į juos įterpiamas genas, dėl kurio pats augalas skleidžia insekticidus. Tokie augalai sudaro apie 30 proc. genetiškai modifikuotų organizmų.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Pašarai