Nuolat kintanti tekstilės ir drabužių siuvimo pramonė Lietuvoje

Publikavimo data: 2014-03-22 Nuolat kintanti tekstilės ir drabužių siuvimo pramonė Lietuvoje Tekstilės bei aprangos pramonės sektorius yra ypač svarbus visai mūsų šalies ekonomikai. Nors keletą pastarųjų metų šio sektoriaus apimtys Lietuvos ekonomikoje nuolat mažėjo, vis dėlto jo rinka išlieka viena iš esminių. Šiuo metu tekstilės ir drabužių pramonė gana rimtą transformaciją patiria visame pasaulyje. Nors šioje struktūroje vyrauja klasikiniai produktai, kurie yra skirti plačiajai vartotojų masei, vis dėlto nuolat auga ir gaminių, kurių gamybai prireikia šiuolaikinių mokslo bei technologinių žinių, poreikis, taip pat ryškėja ir negamybinės veiklos lyginamojo svorio didėjimo tendencija.

 

Tekstilės ir drabužių pramonės rinkos ypatumai Lietuvoje

Lietuvos tekstilės pramonė yra viena iš didžiausių šalies eksportuotojų. Ji ne tik susiduria su naujų rinkų teikiamais privalumais, tačiau neretai jai tenka įveikti ir įvairiausias kliūtis. Labai dažnai kyla klausimas, kaip šiai pramonės šakai prisitaikyti, norint išvengti būsimų sunkumų siekiant užsienio rinkoms pateikti konkurencingus produktus? Gamintojai svarsto, kaip pereiti nuo gana pigios darbo jėgos pardavimo prie inovatyvios produkto vertės kūrimo koncepcijos, kuriai įgyvendinti neužtenka vien tik mikro ekonominiu lygiu vystomos iniciatyvos.

Lietuvos tekstilės gamintojai pastebėjo, kad lietuviai pirkdami drabužius renkasi mažesnę kainą ir tuo pačiu, be abejo, ir prastesnę kokybę. Taigi, natūralu, kad didžioji dalis lietuviškos tekstilės yra eksportuojama į užsienio rinkas. Kita vertus, dėl to kalti ne tik sumažėję lietuvių pirkimai, bet ir nuolatiniai šalies valdžios teiginiai, jog  tekstilės pramonė yra itin neperspektyvi, ateities neturint ūkio šaka. Dėl šios priežasties trūksta ir jaunų specialistų, kadangi jie mieliau renkasi kokias lazerių technologijas ar biochemijos mokslų studijas, o ne  lengvąją pramonę. šioje vietoje reiktų pagalvoti apie tai, kiek gi žmonių su tomis lazerinėmis technologijomis galės dirbti? Greičiausiai čia neatsiras tūkstančio darbo vietų… Tuo tarpu lengvosios pramonės šaka gali sukurti žymiai daugiau įvairių kategorijų darbo vietų.

Mūsų šalyje taip pat labai trūkta skatinimo pirkti lietuviškas prekes. Nors retkarčiais Lietuvoje ir vyksta akcijos, kurios skatina pirkti Lietuvos gamintojų produktus, vis dėlto to per mažas. Juk nuolat atsiranda ir tokių, kurie teigia, kad tokiu būdu yra pažeidžiamos Europos Sąjungos direktyvos, kurios garantuoja laisvą prekybą. Lietuvoje gaminamų produktų kaina yra kiek didesnė negu prekių, kurios yra importuotos iš Azijos šalių. Tačiau kitaip ir būti negali, juk norint nusipirkti gerą, kokybišką ir dar madingą gaminį, reikia mokėti atitinkamą kainą.  Vis dėlto Lietuvos gamintojai pastebi, jog pastaruoju metu pirkėjai vis dažniau nagrinėja drabužių etiketes ir renkasi produktus, pagamintus Lietuvoje.

Kalbant apie Lietuvos tekstilės pramonės konkurencingumo faktorius, šis mūsų šalies sektorius remiasi keletu itin svarbių veiksnių, kurie daro įtaką šios šakos gyvybingumui. Visų pirma stengiamasi laikytis tekstilės gamybos tradicijų, taip pat rūpinamasi, kad darbus atliktų tik  gerai kvalifikuoti specialistai. Tekstilės pramonei svarbi ir geografinė padėtis bei ES ir Rusijos rinkų artumas. Tai ypač aktualu dėl šiai lengvosios pramonės šakai keliamų ypatingų reikalavimų – reikia sugebėti itin greitai sureaguoti į sezoninius vartotojų poreikius bei nuolat besikeičiančias mados tendencijas. Būtent šiuo aspektu Lietuvos gamintojai geba tinkamai vykdyti kontraktinius įsipareigojimus bei turi pranašumą prieš kitas, gerokai mažesniais gamybos kaštais sugebančias operuoti valstybes.

 

Augantis išmaniosios tekstilės poreikis

Audinių funkcija apsaugoti žmogų nuo šalčio, vėjo, ugnies ar vandens nieko nebestebina. Sumaniosios tekstilės kūrėjų tvirtinimu artimiausioje ateityje mums įprastais taps ir programuojami drabužiai, kurie praneš gydytojams, jeigu pablogės sveikata, masažuos skaudančią nugarą ir pan. Ateityje sulauksime trimačių mezginių, kurie bus pagaminti ne iš siūlų, termochrominiais dažais padengtų audinių, keičiančių spalvą ar piešinį kintant temperatūrai, programuojamos patalynės, ant kurios atsiras vis naujų pasakų personažų. Ir visa tai tikrai ne fantastika, o realybė, kurią po truputį siūlo sumaniosios tekstilės kūrėjai. Į gaminį būna integruojamos elektroninės detalės bei elektrai pralaidūs siūlai.

Apmaudu, bet kol kas tie išmaniosios tekstilės gaminiai, kuriuos galima įsigyti mūsų šalyje yra pagaminti užsienio kūrėjų. Lietuviai labai neskubėdami imasi šios srities. Išmaniosios tekstilės drabužiai yra labai patogūs, atliekantys galybę neįtikėtinų funkcijų: matuoja kūno temperatūrą, masažuoja, keičia spalvas ir kt. Jie netgi gali atlikti mobilaus telefono funkciją –jais galima atsiliepti.

Sumanioji tekstilė taip pat itin sparčiai skverbiasi į mediciną. Naudojami audiniai, sukurti iš antibakterinių bei antialerginių pluoštų, dengti holochrominėmis medžiagomis, reaguojantys į odos būklės pokyčius, pranešantys apie tai gydytojams.

Žmonės, kurie turi fizinę ar dvasinę negalią, bėgant laikui susiduria su judėjimo įgūdžių problemomis. Siekiant juos išsaugoti siūloma ne tik tikslingai mankštinti tokius ligonius, bet ir yra išrasta pagalvė, prie kurios prisilietus ji ima skleisti tam tikrus virpesius, žmogus vienaip ar kitaip į juos sureaguoja, skatinami pojūčiai dėl kurių sergantieji prieversti judėti.

Kaip juokauja sumaniosios tekstilės kūrėjai, tokio tipo audinių pritaikymo galimybes apriboja nebent vaizduotės stoka. Nepaisant to, mūsų kasdieniame gyvenime tokios technologijos yra taikomos gerokai rečiau nei norėtųsi. Išmaniosios tekstilės išradimai žmonių vartojimui nėra pakankamai pritaikomi. Žinoma, yra tokių prekių, kurias gali įsigyti kiekvienas, tačiau šių gaminių kainos yra gana aukštos.

 

Daugybė darbo vietų

Dar iki ekonominio sunkmečio mūsų šalies tekstilės pramonėje dirbo 60 tūkst. žmonių. šiandien šis skaičius kiek sumažėję, tačiau po truputį auga. Tekstilės ir drabužių siuvimo pramonė Lietuvoje sukuria daugiausia darbo vietų lyginant su visomis kitomis lengvosios pramonės šakomis. Dėl šios priežasties tekstilės sektorius nusipelno dėmesio, pagarbos ir jį būtina remti. ši pramonės šaka visuomet atvira naujovėms, o tai tik dar labiau įrodo jos gyvybingumą. Pastaraisiais metais tekstilės pramonė, kaip ir investicijos į ją tik auga. šiuo metu didžioji dalis Lietuvos tekstilės pramonės gaminių yra eksportuojama, o tuo tarpu iki sunkmečio šalyje likdavo per pus daugiau tekstilės gaminių. Visa tai įrodo, jog nepaisant visų neigiamų prognozių šios lengvosios pramonės šakos konkurencingumas yra itin didelis. Dėl to mūsų šalis yra puikus pavyzdys, kaip maža valstybė sugeba dalyvauti pasaulio ekonomikoje.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Audiniai, tekstilė
Balsavo: 26
Adresas:
J. Basanavičiaus g. 87, ŠIAULIAI
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Audiniai, tekstilė
Avalynė
Baldų gamyba
daugiau veiklų >
Prekyba siuvimo priedais. Spiralinių, metalinių, plastikinių užtrauktukų, medvilninių ir sintetinių virvučių, batraiščių gamyba.(...)
Balsavo: 18
Adresas:
Parko g. 1, BUTKIŠKĖS K., ARIOGALOS SEN., RASEINIŲ R.
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Audiniai, tekstilė
Baldų gamyba
Kailiai
daugiau veiklų >
Įmonė "Teisinga oda" prekiauja įvairių rūšių natūralia oda drabužiams, avalynei, baldams, diržams bei galanteriniams dirbiniams.(...)
www.mechanizmunuoma.lt
www.numeri.lt
www.mechanizmunuoma.lt
www.numeri.lt