Nekilnojamojo turto rinka: nuoma ar paskola?

Publikavimo data: 2014-08-29 Nekilnojamojo turto rinka: nuoma ar paskola? Nuosavo būsto įsigijimas daugeliui šeimų yra didžiausia gyvenimo investicija, todėl pasiryžę šiam žingsniui visų pirma objektyviai įvertinkite savo esamas ir galimai būsimas finansines galimybes, atsižvelkite į savo bei savo šeimos ateities poreikius. Jei tiksliai nežinote, kokio būsto pageidaujate, geriau kurį laiką pagyvenkite nuomojamame bute. Sprendimas pirkti ar nuomotis gyvenamąjį plotą, turėtų būti priimtas visapusiškai įvertinus savo poreikius ir galimybes, t. y. apsisprendimą turi nulemti ne aklas noras pirkti, bet visų alternatyvų apgalvojimas.

 

Nuosavas būstas: garantija ir stabilumas
Šiuo metu daugiau nei 80 proc. Lietuvos gyventojų yra įregistravę nuosavą namą ar butą, tačiau apie nekilnojamojo turto nuosavybės teises galvoja daugiau nei 95 proc. lietuvių. Nors Vakarų europiečiai nuomą suvokia kaip įprastą gyvenimo būdą, lietuviai įsitikinę, kad nuomos sutartis tėra laikinas sprendimas.

Jei nusprendėte įsigyti namą ar butą, objektyviai įvertinkite savo finansines galimybes ir visus įsipareigojimus, kuriuos ketinate prisiimti, t. y. imdami paskolą, mokėsite ne tik numatytas įmokas ir palūkanas, bet ir komunalinius mokesčius bei draudimą (bankui įkeistas nekilnojamasis turtas privalo būti apdraustas). Jums bus reikalingi baldai ir buitinė technika. O kur dar išlaidos, skirtos šeimai, vaikams, ligų profilaktikai ir atostogoms? Be to, imdami paskolą, privalote turėti nemenką pradinį įnašą ir nepamiršti dokumentų tvarkymui skirtų išlaidų.
 

Nuomos sutartis: svajonių būstas be įsipareigojimų
Rinkos specialistai primena, kad neverta priimti skubotų sprendimų dėl nekilnojamojo turto įsigijimo, ypač jei nesate tikri dėl savo ateities ir finansinių galimybių. Dažnai šeimai nuosavo būsto įsigijimas tampa sunkiai pakeliama finansine našta, tačiau net ir suvokdami šį faktą, gyventojai sąmoningai neigia nuomos privalumus. Tuo tarpu kitose ekonomiškai stipriose valstybėse, pavyzdžiui, Šveicarijoje, nuosavame būste gyvena mažiau nei pusė visų šalies gyventojų. Daugelis žmonių pamiršta, kad būstas reikalauja nuolatinių investicijų, t. y. kas 5–10 metų gyvenamoms patalpoms reikalingas kosmetinis remontas, be to, siekiant gyventi patogiai, būtina reguliariai atnaujinti baldus ir buitinę techniką. Žinoma, už buto išvaizdą atsakingi jo šeimininkai, o ne nuomininkai. Be to, nuomodami butą, išliekame nevaržomi, t. y. galime kraustytis iš vieno buto į kitą ir, pasikeitus darbo vietai ar šeimos poreikiams, gyventi skirtinguose mikrorajonuose. Tiesa, svetur nuosavas būstas yra kur kas brangesnis, o paskolų sistema gerokai sudėtingesė. Be to, didelė būsto nuomos pasiūla suteikia neribotas galimybes rinktis ir mokėti mažiau.

Žinoma, būsto nuoma taip pat reikalauja atsakomybės, todėl objektyviai įvertinkite savo finansines galimybes – nepamirškite, kad būsite atsakingi ne tik už nuomą, bet ir už komunalinius mokesčius, t. y. turėsite susimokėti už šildymą, dujas, vandenį, elektrą, televiziją, internetą, šiukšlių išvežimą, namo priežiūrą ir t. t. Lietuvoje nuomą renkasi 18–30 metų asmenys, gaunantys mažesnes nei vidutines mėnesines pajamas. Didžioji dalis šių žmonių renkasi gyvenimą didmiesčiuose. Tiesa, rinkos specialistai tvirtina, kad kasmet nuomininkų gausėja.
 

Paskola būstui: svarbiausi niuansai
Didžiausi nekilnojamojo turto įsigijimo entuziastai – jaunos šeimos, turinčios itin palankias sąlygas banko paskolai gauti, t. y. patogius grąžinimo terminus ir gana mažas palūkanas. Tiesa, nors bankas gana noriai teikia paskolas, Lietuvoje, priešingai nei Vakarų Europoje, didesnė dalis nekilnojamojo turto pirkėjų paskolų neima. Iš tiesų lietuviai nuosavomis lėšomis įsigyto būsto srityje yra vieni pirmųjų visoje Europos Sąjungoje. Itin dažnas jaunų šeimų sprendimas – parduoti mažesnį butą ir prisidūrus santaupas pirkti erdvesnį, visos šeimos poreikius atitinkantį būstą.

Finansų konsultantai ragina gerai pagalvoti nusprendus naudotis bankų siūloma paskolų sistema. Daugelis šeimų objektyviai neįvertina savo finansinių galimybių, todėl įsiskolinimai pakeičia jų gyvenimo kokybę. Jei nusprendėte imti paskolą, paskaičiuokite – norėdami nejausti didesnių nepatogumų, paskolos dengimui turėtumėte skirti ne daugiau kaip 30 procentų. Ypatingai atidžios turėtų būti nuolatinių pajamų negaunančios jaunos šeimos. Vidutiniškai paskola suteikiama 25 metams, o mokamos palūkanos yra sudarytos iš dviejų dalių, t. y. tarpbankinės palūkanų normos, glaudžiai susijusios su bendra ekonomine valstybės situacija, ir iš maržos, kuri yra numatyta visam paskolos suteikimo laikotarpiui. Deja, praktiškai visos paskolos yra mokamos kintamomis palūkanomis, o tai reiškia, kad susiklosčius tam tikrai ekonominei situacijai (pvz., keičiantis pinigų vertei),  įmokos už paskolas gali padaugėti beveik dvigubai. Kad išvengtumėte galimų finansinių sunkumų ateityje, visuomet turėkite atsarginį planą, t. y. žinokite, ką darysite tuo atveju, jei jūsų mokamos palūkanos padidės arba ko griebsitės, jei vienas kuris šeimos narys netikėtai praras darbą. Tai reiškia, kad prieš pasirašydami paskolos dokumentus, turite objektyviai įvertinti situaciją ir racionaliai nuspręsti, kokią sumą galite skolintis.

Žinoma, nekilnojamo turto įsigijimas, net ir finansiškai įsipareigojant, turi savų privalumų, t. y.  jei žiūrėtume iš ilgalaikės perspektyvos finansiškai naudingiau yra būstą pirkti, o ne jį nuomoti, kadangi nekilnojamasis turtas visuomet išlaikys tam tikrą vertę rinkoje.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Nekilnojamojo turto agentūros