Natūrali kosmetika: verslininkų gudrybė ar išsigelbėjimas vartotojams

Publikavimo data: 2014-03-22 Natūrali kosmetika: verslininkų gudrybė ar išsigelbėjimas vartotojams Pastaruoju metu itin išaugo įvairių natūralių produktų poreikis. Žmonės perka natūralų maistą, drabužius, statosi ekologiškus namus. Bet pakalbėkime ši kartą apie natūralią kosmetiką. Kyla klausimas: ką šiandien galime pavadinti tikrai natūralia kosmetika, jeigu be įvairių priedų ir konservantų sunku rasti net maisto produktų? Ar tikrai užrašas „100% natūralus produktas“, esantis ant įvairių kremų pakuočių reiškia, kad įsigyjame augalinę kosmetiką be jokių cheminių priedų?

 

Kas yra natūrali kosmetika?

Apie tai, kas iš tiesų yra natūrali kosmetika, mokslininkai ir gamintojai neturi vieningos nuomonės. Chemikų teigimu, natūralia kosmetika galima vadinti tik tokią, kuri yra pagaminta iš žaliavų, gautų iš gyvūnų arba augalų, tačiau ne susintetintų gamybos metu. Lietuvoje gaminamos natūralios kosmetikos priemonės savo sudėtyje nebūtinai turi tik visiškai natūralius komponentus, pavyzdžiui, į gaminių sudėtį įeina filtruotas, o ne šaltinio vanduo, naudojami aliejai yra dezodoruoti, o ne gryni, ir net natūralus purvas turi būti apdorotas, kad jo užterštumas neviršytų visų leistinų normų, todėl jis dažniausiai yra atvežtinis ir paveiktas lazeriu, o ne kasamas Lietuvos paežerėse. Dar kiti teigia, jog natūrali kosmetika privalo būti pagaminta nedarant žalos gamtai, o pakuojama į nekenksmingą gamtai, perdirbamą pakuotę. Be abejo, šie nurodymai svarbūs gamintojams. O į ką pirkdami natūralią kosmetiką turėtų atkreipti dėmesį pirkėjai? Ar verta nerimauti dėl cheminių kosmetikos priedų?

 

Natūralumo supratimas keičiasi

Jei savo kosmetologės paklaustumėte, kokia kosmetika yra natūrali, ji iškart pasakytų, kad tai ramunėlės, kurios malšina uždegimą, kaštonai, veikiantys kapiliarus, alijošius, minkštinantis ir švelninantis odą... Be abejo, tokios augalinės medžiagos tikra yra naudingos ir gali daug ką, tačiau juk jos turi patekti ir į gilesnius odos sluoksnius, o tai padaryti padeda įvairios cheminės medžiagos. Vis dėlto, gydytojai teigia, kad net ir augalinės medžiagos, suspaustos į kapsules, tabletes ar supilstytos į indelius, nebėra natūralios, nes jos skirtos ilgam vartojimui, vadinasi, jose gausu konservuojančių medžiagų, priemonės pagamintos remiantis cheminėmis formulėmis. Kita vertus, juk tiek gamtoje, tiek ir mūsų organizme nuolatos vyksta įvairiausi sudėtingi cheminiai procesai, taigi, gamta ir chemija nėra visiškos priešingybės. Pati natūraliausia ir geriausia kosmetika šiandien – tai ne įvairūs ekologiški kremai, šampūnai ar kaukės, o neužterštas oras, švarus minkštas vanduo, visavertis maistas.

 

Ar egzistuoja tikrai švarios ir natūralios žaliavos?

Šiandien darosi vis sunkiau žaliavų, kurios nebūtų pažeistos aplinkos taršos. Dėl šios priežasties kai kurie kosmetikos gamintojai drąsiai renkasi sintetines veikliąsias preparato medžiagas. Yra galybė aliejų, kurių dar nepavyko išgauti laboratoriniu būdu, todėl vis populiaresni tampa ekologiniai ūkiai. Deja, šiuo metu jų išauginamų žaliavų jau nebepakanka. Štai pavyzdžiui, itin vertinamo natūralaus neužteršto migdolų aliejaus išgauti darosi vis sunkiau.

Taip pat nemažai rūpesčių iškyla ir dėl daugelio natūralių kremų pagrindo – avių vilnos vaško (lanolino). Juk šiuo metu kerpamos avys visų pirma yra dezinfekuojamos, o šiuos pesticidus iš kailio galima panaikinti tik naudojant specialias chemines priemones. Tokiu būdu išgaunamas švarus, bet nevisavertis, cheminėmis medžiagomis apdirbtas lanolinas. Pastaruoju metu vis daugiau kosmetikos gamintojų atsisakydami bet kokia kaina surinktų ekologiškų medžiagų,  pasitelkia tik odai nekenksmingas, tačiau cheminiu būdu gautas kosmetinių gaminių sudedamąsias dalis.

 

Konservantai: ar būtini ar tiesiog patogūs gamintojams?

Didžioji dalis kosmetikos gamintojų teigia, kad pagaminti kosmetikos priemones nenaudojant jokių konservantų yra neįmanoma. Juk natūralios žaliavos genda labai greitai, todėl atsisakyti jų konservavimo būtų tikrai neatsakinga. Juk kiekvieną kartą atidarius kremo indelį į jį patenka ir deguonies, ir įvairių bakterijų. Taigi, konservantai būtini, tačiau visgi gamintojai sutaria, jog  kuo jų mažiau, tuo geriau. Pavyzdžiui Vokietijoje net yra konkrečiai nurodoma, kiek ir kokių konservantų gali būti natūralios kosmetikos sudėtyje. Anot gamintojų, tai, kad į kosmetiką įdedamas nedidelis kiekis sintetinių konservantų, dar nereiškia, kad ji nenatūrali.

Taigi, nuomonė apie natūralumą, jo naudą sveikatai ir patikimumą, šiandien įgauna visai naują reikšmę. Todėl prieš įsigydami natūralių priemonių, rekomenduojame rimtai pasidomėti jų sudedamosiomis dalimis bei poveikiu, ir tik tada spręsti, ar ši kosmetika natūrali ir ar  tinka jums.

 

Jautresnei odai ypatinga priežiūra

Šiandien riba tarp natūralumo ir chemijos vis labiau siaurėja. Svarbu atsiminti, kad natūralus produktas ne visada bus geras, o sintetinis nebūtinai blogas. Juk nuodingoji gebenė tikrai yra natūrali, tačiau dėl to ji netampa gera. Jeigu turite probleminę odą, išmokite skaityti etiketes. Jeigu jūsų oda brandi, rinkitės tas priemones, kuriose gausu drėkinančių ingredientų, jei esate linkęs į alergiją, rinkitės hipoalergeninius produktus, kuriuose nėra alergiją skatinančių sudedamųjų dalių. Be abejo, tai nereiškia, kad šis produktas tikrai jus apsaugos nuo bėrimo ar spuogų. Be to, jeigu jūs nuolat susiduriate su alergija, paprašykite dermatologo atlikti platų odos testą, kuris susideda iš 24 chemikalų. Tik tiksliai žinodami, kokie chemikalai neigiamai veikia jūsų odą, galėsite tinkamai pasirinkti kosmetikos priemones. Tereikės išsiaiškinti, kokiuose produktuose yra šių cheminių medžiagų ir jų vengti. Taip pat reikėtų daugiau dėmesio kreipti ir į odos priežiūros produktų derinimą tiek vieno su kitu, tiek ir su metų laikais. Žiemą reikėtų naudoti riebesnius kremus, vasarą – losjonus. Svarbu ir drėkinti odą.  Daugelyje natūralių produktų gausu egzotiškų brangių drėkinančių medžiagų – glicerino, sorbitolio, propileno glikolio ir kt. Bet to, yra gausybė natūraliais vadinamų produktų, tačiau pasigilinus paaiškėja, kad tai netiesa, todėl labai dažnai geriausia ir tinkamiausia yra tai, kas paprasta, pažįstama ir nesudėtinga.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Kosmetikos priemonės