Komandinio darbo nauda ir galimi pavojai

Publikavimo data: 2015-07-28 Komandinio darbo nauda ir galimi pavojai

komandinio darbo naudaNeretai komandinis darbas tapatinamas su darbu grupėmis. Tačiau tai nėra visiškai teisinga. Darbą grupėse galima prilyginti įmonėse veikiančių skyrių darbui, o komandinis, kai skirtingų kompetencijų žmonės paskiriami atlikti ir įgyvendinti tam tikrą bendrą tikslą. Čia svarbiausia, kad besidalinant informacija kiekvienas komandos narys į bendrą rezultatą įdėtų pastangų ir būtų atsakingas už tai, ką geriausiai išmano. Kaip tai atsiliepia įmonės sėkmei ir kokie galimi nesklandumai tyko pasitelkiant komandinio darbo metodą?

Komandinio darbo pranašumai

Dirbant komandomis skatinamas tarpusavio bendradarbiavimas, kurio metu atrandami nauji, įdomūs ir nestandartiški sprendimai, naudingi tolesnei įmonės sėkmei. Komandinio darbo metu darbuotojai greičiau ir efektyviau atlieka paskirtas užduotis, nes darbas poroje dažnai atitinka trijų žmonių, dirbančių po vieną, darbą. Toks darbas labiau motyvuoja, skatina kūrybiškumą, kiekvieną praturtina nauja patirtimi, įgūdžiais. Prisidėti prie bendro rezultato gali ir mažiau pasireiškiantys žmonės, kurie turi puikių idėjų, bet vieni nedrįstų realizuoti savo sumanymų. Juk susibendravusioje komandoje lengviau išsakyti savo nuomonę, siūlyti idėjas. Dirbant tokiu metodu komandų nariai mokosi išklausyti vieni kitus, suprantamai perteikti mintis, paprastai išdėstyti iš pirmo žvilgsnio sudėtingas idėjas. Jaunesni darbuotojai gali išgirsti vyresniųjų patarimų, geriau suprasti įmonės vidinę tvarką. Komanda, suinteresuota laiku ir kokybiškai atlikti vadovybės paskirtas užduotis, turi išmokti tinkamai pasiskirstyti užduotis, prisiimti kiekvienam tenkančią atsakomybę ir gebėti padėti kitam nariui, susidūrusiam su nesklandumais. Toks darbas užtikrina greitesnį ir efektyvesnį galutinį rezultatą.

Komandų formavimas

Geriausius darbo rezultatus galima pasiekti, kai komandose dirba nuo trijų iki septynių ar daugiausia aštuonių žmonių. Taip pat labai svarbus komandos narių amžius, kadangi skirtingų kartų žmonių nuomonės ir požiūriai gali išsiskirti, nesutapti. Jaunesni asmenys labiau domisi naujovėms, yra žingeidūs, užsispyrę, stengiasi tikslą pasiekti maksimaliai greitai. Tačiau amžius ne visada yra stiprus veiksnys, daug didesnį vaidmenį vaidina darbuotojų asmeninės savybės, formuojant komandas būtina jas žinoti ir atsižvelgti. Norint pasiekti efektyviausio rezultato, į komandą reikėtų suburti žmones, sus skirtingomis savybėmis. Tai skatina kūrybiškumą, įdomius, nestandartiškus sprendimus. Be to, ką bus sunkiau atlikti vienam nariui, tą gebės kitas.

Surinkus skirtingus žmones, o ne vienos srities specialistus, kiekvienas gali prisidėti prie galutinio rezultato sėkmės, nes kiekvienas tampa atsakingas už savo dalies įvykdymą. Galima įvertinti visų įdėtas pastangas, kas darbuotojams yra labai svarbu. Reikėtų nepamiršti į komandinį darbą įtraukti ir naujokų, kadangi tai puiki galimybė artimiau susipažinti su kolegomis, įmonės tvarka, įgyti naujų žinių, ugdyti profesinius gebėjimus.

Neigiami veiksniai

Kartais komandinis darbas gali nepateisinti vadovų lūkesčių. Tokią galimybę didina per didelis komandoje dirbančių žmonių skaičius, nes šie pradės skirstytis į mažesnes grupeles, o tai tikrai turės įtakos bendravimui bei galutiniam darbo rezultatui. Taip pat labai svarbu, kad komandinis darbas neužgožtų asmeninių ambicijų, o jos savo atžvilgiu netrukdytų dirbti su kitais komandos nariais. Tarpusavio konkuravimas gali turėti neigiamos įtakos, nes įnirtingai siekdami savo asmeninių tikslų ir norėdami būti geresni už kitus, žmonės gali pamiršti svarbiausią – bendro tikslo įgyvendinimą. Todėl komandų nariai turi suprasti, jog konkuravimas tarpusavyje neatneša naudos. Darbuotojų motyvavimą galima skatinti konkuruojant tik su kitomis įmonėmis, vykdančiomis tokią pat arba panašią veiklą.

Vadovai neturėtų tikėtis pačių geriausių darbo rezultatų iš karto, nes iš pradžių komandos nariai turi susibendrauti, apsiprasti. Tik vėliau jie visiškai nesibaimindami ir nesivaržydami dalinsis savo idėjomis tarpusavyje bei gebės kiekvieno išsiskiriančias savybes panaudoti reikiamu momentu. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos