Klestintis soliariumų verslas: ką slepia grožio industrija?

Publikavimo data: 2014-03-24 Klestintis soliariumų verslas: ką slepia grožio industrija? Iki pirmojo pasaulinio karo įdegis buvo suvokiamas kaip darbininkų klasės bruožas. Aukštuomenės damos specialiais skėčiais bandė saugotis nuo bet kokių saulės spindulių, tačiau laikas bėga ir tradicijos keičiasi. Pastaraisiais metais daugeliui mūsų balta oda neatrodo nei sveika, nei patraukli – mes žavimės lygiu įdegiu ir rusvu odos atspalviu.

Natūraliam rusvumui reikia daug laiko, specialių kremų ir drabužių, todėl kur kas paprastesnis, praktiškesnis ir greitesnis variantas – dirbtinis įdegis, kurį mums siūlo soliariumai. Deja, lepindamiesi saulės voniomis pamirštame, kad ultravioletiniai spinduliai gali sukelti įvairias alergijas ar net vėžinius susirgimus, ypač jei soliariumus pradedame lankyti ankstyvame amžiuje. Nors Lietuvoje soliariumų paslaugomis draudžiama naudotis nepilnamečiams, deja, šis draudimas nerūpi nei klientams, nei soliariumų darbuotojams.

Griežti valstybės apribojimai netrukdo plėtotis verslui

Atsiradus pirmiesiems kosmetiniams soliariumams, klientų amžius nebuvo ribojimas, tačiau atlikti medicininiai tyrimai parodė, kad kartu su dirbtiniu įdegiu padidėjo ir pavojingiausios odos vėžio formos – melanomos – atvejų skaičiaus. Ilgą laiką ši liga vargino vyresnio amžiaus žmones, tačiau pastaruoju metu ji išplito tarp 25–30 metų moterų. Atsižvelgus į šį faktorių daugelyje šalių soliariumų lankytojų amžius buvo pradėtas riboti.

Nuo 2009 metų Lietuvoje soliariumų paslaugomis gali naudotis tik pilnamečiai asmenys, deja, šis draudimas daugeliui sukelia juoką – soliariumų darbuotojai nereikalauja klientų asmens dokumentų. Tai reiškia, kad soliariumo paslaugomis gali naudotis praktiškai kiekvienas, užsimanęs šokoladinio įdegio. Kaip dažnai naudotis šiomis paslaugomis taip pat sprendžia patys klientai – išėję iš vienos soliariumo studijos jie dar tą pačią dieną gali apsilankyti kitoje – apsisprendimas priklauso nuo jų sąmoningumo.

Soliariumų darbuotojai privalo įvertinti kiekvieno lankytojo odos tipą, kadangi, pavyzdžiui, pirmojo tipo odos savininkams lepintis soliariumuose griežtai draudžiama. Be to, klientai turėtų būti informuoti ir apie soliariumo lempų stiprumą. Daugelis žmonių yra klaidingai įsitikinę, kad visi soliariumai yra vienodi ir skiriasi tik savo dizainu. Iš tiesų juos galima skirti į keturias kategorijas, vertinant spinduliuotės intensyvumą. Lietuvos gyventojams labiausiai tiktų pirmoji soliariumų grupė, tačiau šiuo metu tokių soliariumų neturime. Be to, ir antrojo tipo soliariumų yra vos keli. 2003 metais buvo apibrėžtos soliariumų higienos normos, kuriose tvirtinama, kad Lietuvoje savo veiklą gali vykdyti tik pirmojo ir antrojo tipo soliariumai. Žinoma, daugelis soliariumų vadovaujasi leidimais, išduotais pagal anksčiau galiojusią tvarką ir šio nurodymo nepaiso.

Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 400 soliariumų. Daugiausia jų – Kauno ir Vilniaus apskrityje. Prieš kelis metus atlikta soliariumų patikra pateikė stulbinančius rezultatus – daugiau nei pusė visų soliariumų neatitiko saugos reikalavimų. Vienas dažniausių pažeidimų buvo paslaugų teikimas neturint tam skirto leidimo, vadinamojo higienos paso. Be to, daugelis soliariumų klientams siūlė kosmetiką, neatitinkančią jai keliamus reikalavimus. Kai kurie salonai siūlė ir žmogaus sveikatai pavojingus kremus, pvz., priemones, skatinančias įdegį.

Susirūpinimą kelia ir verslininkų abejingumas įstatymams. 2009 metais buvo patvirtintos soliariumų higienos normos, kuriose yra aiškiai nurodyta leidžiama ultravioletinių spindulių apšvieta – didžiausia apšvieta, kurią gali skleisti soliariumų lempos, negali viršyti 0,3 W vienam kv. m. Naujai priimtos normos daugeliui verslininkų sukėlė finansinių rūpesčių, kadangi lempų keitimas reikalavimo papildomų investicijų. Nors įstatymai ir buvo sugriežtinti, rezultatai vis dar nedžiugina sveikatos saugos kontrolės – daugelyje soliariumų apšvietos normos viršijamos kelis kartus.

 

Apie dirbtinio įdegio privalumus

Apie soliariumų žalą kalbos netyla jau kelis dešimtmečius. Tiesa, nors vieni specialistai tvirtina, kad soliariumas skatina odos pigmentaciją ir padidina melanomos riziką, kiti į saulės vonias žiūri kiek atlaidžiau ir tvirtina, kad degindamiesi atsakingai, pavojaus turėtume išvengti. Daugelis dermatologų pripažįsta, kad neretam žmogui, ypač gyvenančiam didmiestyje, trūksta saulės ir vitamino D, būtino pasisavinti kalcį ir fosforą. Dėl vitamino D trūkumo gali kilti įvairiausių sveikatos problemų. Atsakingai mėgaudamiesi saulės voniomis galime sustiprinti imunitetą (ypač peršalimo periodu) ir paskatinti medžiagų apykaitą. Be to, pailsėję soliariume jaučiamės energingesni, mus užplūsta teigiamos emocijos.

 

Realus pavojus – nutylėtas

Viena dažniausių visuomenės problemų – klaidingas įsitikinimas, kad saulės voniomis gali mėgautis kiekvienas. Iš tiesų yra tam tikrų odos tipų ir tam tikrų ligų, kuriomis sergant soliariume lankytis griežtai draudžiama – tai cukrinis diabetas, hipertonija, įvairūs skydliaukės veiklos sutrikimai, kiaušidžių disfunkcija, mioma ir t. t. Draudžiama degintis ir labai šviesios odos savininkams bei žmonėms, turintiems pigmentinių dėmių ar labai daug apgamų. Net jei ir esate visiškai sveiki, lepindamiesi UV spinduliais rizikuojate susirgti odos vėžiu, jūsų oda gali prarasti elastingumą, tapti sausa ir raukšlėta. Gali atsirasti ir trumpalaikių problemų, tokių kaip pykinimas, odos paraudimas ir niežulys.

Kalbos apie vitamino D gavimą daugeliui specialistų taip pat kelia abejonių. Vitamino D gamybą skatina UVB tipo spinduliai, tačiau soliariumų lempos skleidžia tik UVA. Ši spinduliuotė skatina melanino gamybą ir odos įdegį, tačiau ne vitamino D gamybą. Beje, jei soliariumai skleistų tik UVA spindulius, tai būtų mažiausia bėda. Deja, kartais šios lempos skleidžia ir UVB bei UVC spindulius. Apie šią situaciją galima kalbėti tuomet, kai naudojamos lempos pasensta ir jų skleidžiamų spindulių spektras ima keistis. Žmogaus sveikatai didžiausią pavojų kelia ultravioletas C. Apie soliariumų žalą kalbama per mažai ir neužtikrinai, todėl jauni žmonės nepaiso medicinos įstaigų darbuotojų grasinimų. Švedijos Lundo universiteto mokslininkai skelbia šokiruojančius faktus – jie tvirtina, kad žmogus, kuris per metus soliariume apsilanko dešimt kartų, perpus padidina riziką susirgti odos vėžiu. Tiesa, išsigąsti galbūt ir nereikėtų – Anglijos mokslininkų atlikti tyrimai nerado jokio tiesioginio ryšio tarp UV spinduliuotės ir odos vėžio atsiradimo. Daugelis mokslininkų teigia, kad žiniasklaida, kalbėdama apie mirtinas saulės vonias, sutirština spalvas ir iškraipo faktus. Iš tiesų, kalbant apie soliariumo spindulius, svarbiausiu klausimu išlieka tai, kaip intensyviai šia paslauga naudosimės.

 

Būtinos atsargos priemonės

Jei nusprendėte mėgautis saulės voniomis, visų pirma atsakingai įvertinkite savo odos tipą:

1 odos tipas: oda labai jautri, niekuomet neįdega, tačiau visuomet nudega, todėl atsiranda išbėrimai ar net pūslės. Žmonės, turintys pirmojo tipo odą, soliariumų turėtų atsisakyti.

2 odos tipas: oda jautri, mažai įdeganti, beveik visuomet nudeganti. Žmonės, turintys antrojo tipo odą, soliariumu turėtų lepintis iki 6 minučių.

3 odos tipas: oda beveik nejautri, įdega švelniai, beveik niekada nenudega. Žmonės, turintys trečiojo tipo odą, soliariume gali praleisti iki 9 minučių.

4 odos tipas: oda nejautri, įdega greitai ir stipriai, beveik niekada nenudega. Žmonės, turintys ketvirtojo tipo odą, soliariume gali būti iki 12 minučių.

Turėtumėte nepamiršti, kad soliariume rekomenduojama degintis ne daugiau kaip du kartus per savaitę, iš viso – iki 30 kartų per metus. Tarp dviejų saulės vonių turi būti padaryta bent 48 val. pertrauka. Rekomenduojama deginimosi metu slėpti plaukus, randus. Moterims patariama dengti krūtis. Deginimosi metu oda privalo būti švari ir nesutepta savaiminio įdegio kremais. Į soliariumą eikite be makiažo. Kūną ir veidą galima tepti tik specialiais kremais ar aliejais. Soliariume būtinai naudokitės apsauginiais akiniais ir viso deginimosi metu būkite užsimerkę. Tą pačią dieną nesideginkite saulėje, odą pasitepkite drėkinamuoju kremu. Nepamirškite, kad įdegio efektyvumas priklauso nuo daugybės faktorių, pvz., metų laiko, jūsų amžiaus bei sveikatos būklės. Net jei ir norite greito įdegio, pirmo vizito metu nesideginkite ilgiau nei 10 minučių. Didžiausia leistina deginimosi trukmė yra 20 minučių. Paprastai deginimosi kursas apima iki 12 seansų. Vėliau įdegiui palaikyti užtenka 1 karto per savaitę.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Grožio salonai
Balsavo: 24
Adresas:
Gedimino g. 27 -2, TAURAGĖ
Telefonas:
El. paštas:
Grožio salonai
Kirpyklos
Kursai, mokymai
daugiau veiklų >
KLIENTAI PRIIMAMI TIK SUSITARUS TELEFONŲ; +370 61879399 Kosmetologės-visažistės paslaugos: veido procedūros, mezoterapija beadatinė, (...)
www.mokesciulabirintai.lt
www.gpspartneris.lt
www.mokesciulabirintai.lt
www.gpspartneris.lt