Kiaulių maras prekybos tinklų neišgąsdino

Publikavimo data: 2014-03-22 Kiaulių maras prekybos tinklų neišgąsdino Prieš daugiau nei savaitę pietinėje Lietuvos dalyje užfiksavus keletą Afrikinio kiaulių maro atvejų, didieji šalies prekybos tinklai skatina tiekėjus skirti dar didesnį dėmesį mėsos saugumo užtikrinimui. Šia į mūsų šalį iš Baltarusijos atkeliavusia liga buvo susirgę du sumedžioti šernai pietinėje Lietuvos dalyje. Nors žmogui kiaulių maras ir nėra pavojingas, o užkrėstos mėsos vartojimas žmonėms nekenkia, vis dėlto ją naudodami žmonės patys perneštų užkratą toliau. Prekybininkų teigimu, pastarosiomis dienomis nebuvo pastebėta, kad žmonės baimintųsi, nes kiaulienos nupirkta tiek pat, kiek ir visada.

 

Atidžiau tikrins lietuvišką kiaulieną

Spaudos pranešime, kurį išplatino UAB „Maxima LT“, teigiama, kad šis tinklas sužinojęs apie kiaulių marą iš karto kreipėsi į šviežios mėsos tiekėjus ir paprašė jų pateikti mėsos kokybę ir kilmę patvirtinančius dokumentus ir taip užtikrinti, kad tiekiama lietuviška kiauliena būtų saugi, ypatingai atidžiai laikytis švaros ir higienos reikalavimų ne tik kiaulių skerdimo proceso metu, bet ir transportuojant šią produkciją. ši bendrovė yra pasiruošusi kreiptis į Lietuvos mėsos perdirbėjų bei Lietuvos kiaulių augintojų asociaciją, prašydama nuolat informuoti apie esamą padėtį, t. y., apie Lietuvos ūkiuose auginamas kiaules, šios produkcijos saugumą, kokybę bei apsaugos priemones, kurių yra ruošiamasi imtis. Pasak UAB „Maxima LT“ atstovų, lietuviška kiauliena šiose parduotuvėse sudaro didžiausią dalį visos siūlomos kiaulienos. Jeigu maro išplitimo pavojus Lietuvoje augs, tuomet iš savo tiekėjų bendrovė reikalaus dar daugiau garantijų, jog parduotuves pasiekia tik saugi mėsa. Bus pageidaujama atlikti  papildomus produkcijos tyrimus, kurie įrodys, kad mūsų šalyje užaugintų kiaulių mėsa nėra užkrėsta ir saugi vartoti.


Lietuviškų kiaulių produkcijos neatsisakys

Pasidomėjus, kaip dėl kiaulių maro grėsmės ruošiasi elgtis kiti didieji prakybos tinklai, jie bene sutartinai tvirtino, kad kol kas lietuviškos kiaulienos ir jos produkcijos atsisakyti neskuba.

Vieno iš didžiausių Lietuvos prekybos centrų, kuris jau ketverius metus parduoda tik Lietuvoje išaugintų žalią gyvulių mėsą, atstovai spaudai tikina, kad šiuo metu labai atidžiai seka dėl kiaulių maro susidariusią padėtį. ši bendrovė kiaulieną perka iš Joniškio, Kelmės, Kupiškio, Jurbarko, Panevėžio, Radviliškio, Naujosios Akmenės, Jonavos, Pakruojo, Pasvalio, Ignalinos, šakių, Biržų, ir Marijampolės rajonų. Iš padidintos rizikos, vadinamųjų užkrėstų šalies rajonų, esančių pietų Lietuvoje, kiaulių produkcijos bendrovė niekada nepirko. Skerdykloje, iš kurios į prekybos centrus patenka kiauliena, nuolat dirba net penki Maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai, kurie atlieka visapusišką veterinarinę mėsos priežiūrą. ši bendrovė kol kas neketina Lietuviškos kiaulienos pakeisti importuota mėsa.

Kito prekybos centro atstovai spaudai, teigia, kad ši įmonė kol kas iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nėra  gavusi jokios informacijos apie mėsos pavojų, vis dėlto laukia rekomendacijų, kaip elgtis toliau. šis prekybos tinklas kiaulieną ir šios mėsos produktus perka tik iš patikimų tiekėjų. Nepaisant to jie ir patys šiuo metu nuolat seka visą informaciją, susijusią su mėsos kokybe. Jeigu dėl to iškils bent menkiausia dvejonė, bendrovė linkusi mėsos atsisakyti ir nerizikuoti pirkėjų saugumu.

Dar vieno didžiojo prekybos tinklo atstovai taip pat patikino, jog ėmėsi veiksmų. šio prekybos tinklo parduotuvių reguliarioje prekyboje yra parduodama tik lietuviška kiauliena ir jog gaminiai. Iš karto, kai tik pasirodė informacija apie Lietuvoje aptiktą kiaulių marą, šio prekybos tinklo atstovai parengė tam tikras užklausas visiems kiaulienos tiekėjams, kad šie pateiktų garantijas, kad taiko specialias prevencines apsaugos priemones apsaugoti kiaulienos mėsai. Jei išaiškės, kad tos priemonės yra netinkamos, tuomet prekybos tinklas ruošiasi atsisakyti tokių mėsos tiekėjų produkcijos.


Afrikinio kiaulių maro prevencijos priemonės

šiuo metu nėra žinių, kad Afrikinio kiaulių maro užkratas pasiekė Lietuvos kiaulių fermas. Nepaisant to pranešama, jog Baltarusija, iš kurios ir atkeliavo kiaulių maras į Lietuvą, ir Rusija jau uždraudė kiaulienos ir jos produkcijos importą iš Lietuvos. Tuo tarpu Europos Sąjunga nustatė tik tam tikrus apribojimus tokių kiaulių importui, kurios buvo auginamos aplink nustatytus maro židinius.

Jeigu Afrikinis kiaulių maras bus aptiktas ne tik šernų, bet ir naminių kiaulių populiacijoje, tuomet bent keliems metams gali būti sustabdytas gyvų kiaulių, kiaulienos ir dalies perdirbtų maisto produktų eksportas į Rusiją ir į kitas Europos šalis. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus, Afrikinis kiaulių maras Lietuvoje yra nustatytas pirmą kartą. šiuo metu stengiamasi nustatyti jo kilmę. šis virusas yra labai atsparus: šaldytoje mėsoje jis gali išbūti iki trejų metų, o lavone – iki metų. Viena iš pačių efektyviausių šio maro prevencijos priemonių – tai tvoros su Baltarusija statybos.

šiuo metu Ekstremalių situacijų komisija dėl Afrikinio kiaulių maro ekstremalią padėtį paskelbė Varėnos, Druskininkų, Trakų,  šalčininkų ir Alytaus rajonuose.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Prekybos centrai