Kaip turėti daugiau laisvo laiko?

Publikavimo data: 2015-06-19 Kaip turėti daugiau laisvo laiko?

laisvas laikas

Mūsų kūnas nėra pritaikytas nuolatinei įtampai ir reikalauja, kad būtų išlaikomas balansas tarp darbo ir poilsio. Tačiau dažnai šiuolaikinis žmogus neleidžia sau atsipalaiduoti, todėl negali tinkamai pailsėti ir atgauti jėgas, dėl to kaupiasi alostatinis krūvis ir, atitinkamai, vyksta priešlaikinis kūno ir proto senėjimas. Nuolatinis užimtumas yra pagrindinis sumažėjusio darbingumo, suprastėjusios atminties ir padidėjusios įvairių ligų rizikos kaltininkas. Daug dirbantiems žmonėms kyla pavojus susirgti širdies ligomis, jų imunitetas būna nusilpęs, taip pat jiems gresia ankstyva mirtis. Amerikiečių ekspertai paskaičiavo, kad 60 procentų atvejų JAV gyventojai į gydytojus kreipiasi dėl streso sukeltų sveikatos problemų. 

Dažniausiai nuo mūsų nuolatinio užimtumo labiausia nukenčia patys artimiausi žmonės. Galvodami, kad mus galima pateisinti, mes pradedame iš jų vogti savo laiką ir dėmesį. Tai gal ir nesugriauna santykių, bet padaro juos tuščiais. JAV daugiau nei pusė tėvų mano, kad jų vaikai nenukenčia nuo jų užimto, įtempto gyvenimo būdo, tačiau beveik 100 procentų vaikų tvirtino priešingai, nes būtent jiems tenka taikstytis su tėvų dėmesio ir bendravimo stoka.

Industrinėje epochoje svarbiausias buvo produktyvumas. Gamyba turėjo būti efektyvi, greita ir gera. Žmonės buvo skatinami būti aktyvūs – kas dirbo daugiau ir geriau, pasiekdavo aukštesnių rezultatų. Tačiau didėjant darbo apimtims, plečiantis tinklams, tobulėjo ir priemonės, darančios darbą efektyvesnį. Šiuo metu mes turime galimybę dirbti visur ir visada ir dėl to tapome darboholikais, nesurandančiais laiko pamąstyti apie savo gyvenimą ir pakeisti jį. Juk dabartiniame pasaulyje, kur visko ir taip yra per daug, svarbu ne gaminti kuo daugiau, o išsiskirti iš minios. Turėti daugiau laisvo laiko galima, pasinaudojus paprastais patarimais, kurie padės Jums dirbti mažiau, daryti daugiau ir jausti, kad Jūs kontroliuojate situaciją. 

Dažniau sakykite "todėl, kad". Tai tarsi stebuklingas žodis. Tyrimai parodė, kad lengviau pasieksite savo tikslo, prašymą papildę šiuo žodžių junginiu, jis priverčia žmogų rimčiau žiūrėti į tai, ką sakote, nes atrodo, jog Jūs turite rimtų argumentų. Mokėjimas valdyti aplinkinius padės Jums dirbti mažiau. Jei Jums reikia argumentuoti, kodėl bus geriau, jei išeisite iš darbo anksčiau ar ataskaitą pateiksite vėliau, "todėl, kad" padarys Jūsų kalbą įtikinamesnę. 

Nebūkite visada pasiekiamas. Mūsų smegenys nėra pritaikytos nuolat būti "ryšio zonoje". Londono universitete atliktas nedidelis tyrimas parodė, kad nuolatinis budėjimo režimas kenkia žmogaus IQ ne mažiau, nei kanapių rūkymas ar nemiga. Leiskite savo smegenims pailsėti, tikrinkite paštą tik tam skirtu laiku, o prieš miegą netikrinkite visai.

Išjunkite pranešimus. Biuro darbuotojai nuo vienos prie kitos užduoties šokinėja vidutiniškai kas tris minutes. Viena iš mūsų nenuoseklumo priežasčių – pranešimai apie gautus laiškus ir žinutes. Pasidavę pagundai perskaityti iš išorinio pasaulio atkeliavusią žinutę, mes netenkame efektyvumo. Žinodama apie šį fenomeną, kompanija Microsoft sukūrė savo darbuotojams aplikaciją "thinking time", kuri leidžia tam tikram laikui išjungti visus pranešimus. 

Apskaičiuokite laiką ir padauginkite jį iš dviejų. Dažniausiai mes pervertiname savo jėgas, planuodami savo laiką, nes manome, kad esame protingesni ir kantresni nei yra iš tikrųjų. Dažniausiai mes neatsižvelgiame į įvairius išorinius veiksnius, kurie gali sutrukdyti mums atlikti suplanuotą užduotį. Todėl kai kitą kartą Jūsų paprašys atlikti darbą, paskaičiuokite kiek Jums lieka laisvo laiko, atsižvelgus į kitus einamuosius darbus, ir atimkite iš jo pusę, o tada paskaičiuokite, kiek nauja užduotis pareikalaus Jūsų laiko ir padauginkite iš dviejų. Gerai, jei skaičiai sutaps.

Sekite laiką. Kiek darbo Jūs sugebate atlikti paskutinę dieną prieš atostogas? Greičiausiai, daug. Mokslininkai įrodė – kai mes esame priversti stebėti laiką, mes dirbame žymiai produktyviau. Todėl jei norite atlikti kuo daugiau darbo, sekite laiką. Nusipirkite didelį laikrodį ir pakabinkite jį matomiausioje vietoje. Arba nusistatykite žadintuvą, kad šis skambėtų kas valandą. 

Pradėkite anksčiau. Mes dažniausiai esame linkę atidėlioti didelius, sudėtingus darbus arba užduotis, reikalaujančias kūrybiškumo. Tačiau to galima išvengti, jei paruošiamuosius darbus pradėsite keliomis dienomis anksčiau: skirkite joms bent po 20 minučių kiekvieną dieną, galite tiesiog tuo metu mintyse pagalvoti, nuo ko geriausia pradėti. Kai ateis laikas rimtai kibti į darbą, mintys gims savaime.