Kaip teisingai planuoti šeimos biudžetą

Publikavimo data: 2015-07-14 Kaip teisingai planuoti šeimos biudžetą

biudžeto planavimas

Šeimos biudžeto modeliai. Egzistuoja modelis, kai visos vyro ir moters pajamos dedamos į vieną katilą, iš kurio finansuojamos šeimos išlaidos, nesvarbu – vyro, žmonos ar kitų šeimai artimų žmonių. Yra ir priešingas modelis, kai kiekvienas turi asmenines pajamas, kurių savo partneriui dažnai net neatskleidžia. Pora pinigus naudoja tik savo išlaidoms, jei atsiranda bendrų išlaidų, moka 50\50. Kartais partneriai skolinasi vienas iš kito asmeninėms išlaidoms, o vėliau pinigus grąžina. Taip pat būna mišrus šeimos biudžetas, kai dalis šeimos pajamų yra bendra, o dalis – asmeninė. 

Kaip išsirinkti modelį. Pirmiausia reikia nuspręsti, kas bus “vyriausiasis buhalteris”, kas vykdys apskaitas ir skirstys pinigus. Yra šeimų, kur toks žmogus egzistuoja, todėl prasminga turėti bendrą arba mišrų biudžetą, kad vienas žmogus planuotų šeimos išlaidas ir tiksliai žinotų apie visas pajamas. Svarbus yra pasitikėjimas ir partnerių lygybė santykiuose. Jei pasitikėjimo nėra arba nėra noro atskleisti partneriui savo pajamų dydį, geriausia pasirinkti atskirą biudžetą. Kuo artimesni tapsite, tuo labiau galėsite artėti prie mišraus biudžeto.

Pasirinkimui įtakos turi ir šeimos išlaidų struktūra: kokia dalis visų išlaidų yra bendri pirkiniai. Jei visos išlaidos daugiausia yra atskiros, nėra prasmės turėti bendrą biudžetą. Jei vieno iš šeimos narių pajamos yra chaotiškos, geriausia turėti mišrų arba bendrą biudžetą, kad šeima žinotų apie atsiradusias spragas ir turėtų galimybę jas užpildyti. Kitaip jei biudžetas atskiras, o vienas iš partnerių turi finansinių problemų, kitas gali būti nepasiruošęs finansiškai jį paremti. 

Už ką mokėti per pusę. Jei išlaidos bendros (atostogos, išlaidos vaikui, remontas), klausimų kilti neturėtų. Jei išlaidos reikalingos tik vienam partneriui (pavyzdžiui, pirkinys, kuriuo naudosis tik vienas), tada viskas priklauso nuo pasirinkto biudžeto modelio. Jei poroje viskas bendra, tai ir išlaidos visada bus bendros, beliks tik aptarti, ar pirkinys tikrai reikalingas. Jei biudžetas mišrus ar atskiras, kita pusė gali ignoruoti partnerio išlaidas, žinoma, tokiu atveju reikia stebėti, kad vienas iš šeimos narių neprisikauptų paskolų.

Planuokite biudžetą, mažinkite išlaidas, kelkite realistiškus tikslus. Stabilios finansinės padėties pamatai – žinojimas, kur išleidžiami pinigai. Biudžeto planavimas leidžia jums stebėti savo pajamas ir išlaidas. Stebėti savo finansinę situaciją jums padės paprasta Excel lentelė. Mažinti išlaidas reikia atsižvelgus į praktiką: išlaidas būstui, komunalinėms paslaugoms ir pagrindinėms reikmėms sumažinti yra sunkiau nei pramogoms, restoranams ir drabužiams. Kai susidėliosite biudžetą, išsikelkite sau tikslus. Nuosavo būsto ar automobilio įsigijimas? Vestuvės? Ori senatvė? Tuomet atsiras motyvacija taupyti.

Susikurkite neatidėliotinos pagalbos rezervą. Tai turi būti pakankamai lanksti pinigų suma, kurios neliesite, nebent atsitiks kažkas nenumatyto. Būtina kelionė, neatidėliotinas remontas, išlaidos netikėtai susirgus. Jei reikia paimti pinigų iš šio rezervo, prioritetinė užduotis – kuo greičiau juos grąžinti kai tik atsiras lėšos. Kokio dydžio turi būti rezervas? Dažniausiai tai 3-6 mėnesių pajamos. 9-12 mėnesių rezervas gali būti naudingas tiems, kieno pajamos yra nelabai stabilios. 

Biudžeto planavimas. Tai turėtų būti kertinis jūsų finansų akmuo. Surašykite visas jūsų mėnesio pajamas, privalomas išlaidas (nuoma, paskola, komunalinės paslaugos, maistas, transportas), papildomas išlaidas (kabelinė televizija, internetas, pramogos, maistas viešosiose maitinimo įstaigose, klubai, išlaidos daiktams) ir žiūrėkite, kokias išlaidas galima sumažinti arba eliminuoti visai.