Kaip pasirinkti tinkamą židinį?

Publikavimo data: 2014-03-22 Kaip pasirinkti tinkamą židinį? Židiniai užsidegė dar akmens amžiuje. Tai buvo tam tikros duobės, skirtos ugniai kūrenti. Čia gamino maistą, jais šildė namus. Senovėje židinys buvo šventa, neliečiama vieta. Dar ir šiomis dienomis galima pastebėti, kad židinys turi ypatingų savybių: juk po vestuvių vakarui einant į pabaigą tėvai perduoda vadinamąjį šeimos židinį jauniesiems. Turbūt kiekvienas sutiks, kad namuose labai gerą turėti židinį ir jei tik tokia galimybė yra, reikia jį pasistatyti, tačiau kaip išsirinkti tinkamą, kuris džiugintų šiluma ir liepsnos teikiama ramybe. Pateikiama keletą patarimų.

 

Yra atvirų židinių ir su kapsule. Pirmieji skirti daugiau grožiui, nes jų šilumos atidavimo efektyvumas siekia iki 20%. Apsisprendus statyti tokį židinį, reikia pasirūpinti gera trauka ir tinkamu, ne per trumpu ir ne per siauru kaminu. Židinys su kapsule gali atiduoti iki 70% šilumos, todėl jis naudojamas ir kaip gyvenamųjų patalpų šilumos šaltinis.

Malkomis kūrenami židiniai netinkami naudoti butuose, bet gali puikiai papuošti nuosavo namo ar sodo namelio interjerą ir tapti papildomu šilumos šaltiniu. Jam nereikia specialaus pagrindo, jis ekologiškas, saugus, o įmestos malkos iš karto ima skleisti šilumą. Rekomenduojama pasirūpinti, kad židinyje būtų įmontuotos durelės ar karščiui atsparus stiklas. Tai suteiks daugiau saugumo ir nebus rizikos, kad dėl iššokusios žiežirbos gali kilti gaisras.

Židinių nereikėtų kūrenti spygliuočių malkomis, nes jos išskiria daug suodžių. Puikiai tinka ąžuolo, kaštono, riešutmedžio, beržo ar drebulės malkos. Kūrenant židinį su kapsule ypač svarbu, kad jos būtų sausos, ne mažiau pusantrų metų buvusios nuo lietaus apsaugotoje vėdinamoje patalpoje. Netinkamos malkos blogai dega, nešildo, išskiria daug dervos, vandens garų ir taip užteršia degimo kamerą bei dūmtraukį. Geriausios malkos be šakų. Jos dega tolygiai, o anglys ilgai išlaiko šilumą.   

Labai svarbu ir tai, kad židinys tiktų prie patalpos Kad ir kur jis bestovėtų,visada bus svarbiausias patalpos akcentas, į jį kryps daugiausia žvilgsnių. Židinys lemia visos patalpos, kurioje stovi, stilių, todėl galvojant apie kambario dizainą, reikėtų pradėti būtent nuo židinio, o kitus baldus arn akcentus derinti prie jo. Jei kambarys jau įrengtas, reikia pasirūpinti, kad ši ugniavietė ne tik derėtų, bet ir susietų visus elementus.

Prieš perkant židinio ugniakurą arba kapsulę, reikia nuspręsti, kokia bus jo paskirtis, nes vieni yra mažiau išvaizdūs, tačiau labai gerai šildo patalpą ir yra skirti nuolatiniam kūrenimui, kiti gerokai estetiškesni, tačiau prasčiau šildo, nes pagrindinė jų funkcija ir yra vizualinis vaizdas.

Renkantis židinį su kapsule reikėtų didelį dėmesį kreipti į jos galingumą, nes tai vienas iš pagrindinių parametrų, nulemiančių jo šiluminį efektyvumą. Galingumas priklauso nuo degimo kameros didumo, tačiau didelę įtaką daro ir patalpų šiluminės izoliacinės savybės. Norint apšildyti vieną kubinį metrą kambario, kai lauko temperatūra yra 0oC, reikia apie 40 kcal/h. 1 kW atitinka 860 kcal/h, taigi, perskaičiavus vertė yra ~ 50 W/m3 . Jei norite apšildyti maždaug 150 m3 dydžio izoliuotas patalpas reikėtų 150 m3 × 50 W/m3 = 7500 W arba 7,5 kW. Taigi, 10 kW galingumo kapsulės visiškai užtenka.

Renkantis kapsulę taip pat svarbu žinoti, kokia bus židinio forma, stilius, jis stovės kampe, per vidurį sienos ar patalpos vidury. Taigi, negalima skubėti perkant kapsulę, prieš tai reikia gerai apsvarstyti visą židinio projektą.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Židiniai