Kada ir kaip prašyti didesnės algos?

Publikavimo data: 2014-10-20 Kada ir kaip prašyti didesnės algos? Būtų naivu tikėtis, kad yra žmonių, kurie nesitiki gauti didesnio atlyginimo. Juk jeigu darbe esate nebe naujokas, didžiuojatės puikiais darbo rezultatais ir puikiai išvengiate klaidų, tikrai manote, jog esate vertas, kad jums pakeltų atlyginimą, ir laukiate iš savo viršininko geros žinios. Vis dėlto neretai nutinka taip, kad to tyliai laukdami iš savo vadovo taip ir nesulaukiate džiugių naujienų. Tokiais atvejais geriausia pasistengti įrodyti, jog tikrai esate vertas uždirbti daugiau. Apie tai, kaip tai padaryti, ir pakalbėkime truputi išsamiau.

 

Būtini geri darbo rezultatai
Kiekvienas nori užsidirbti daugiau, tačiau egzistuoja gana didelis skirtumas tarp darbuotojo noro bei realių galimybių. Atlyginimo pakėlimas yra tam tikras darbuotojo įvertinimas už jo nuopelnus bei gerai vykdomas pareigas. Dėl šios priežasties prašymas gauti didesnį atlyginimą gali būti pagrįstas konkrečiais itin gerais darbo rezultatais. Jūsų darbdavio tikrai neįtikins argumentai, jog jums reikia kelti atlyginimą vien tik dėl to, kad atlyginimai kyla visur arba tiesiog kolega uždirba daugiau. Prieš prašant didesnio atlyginimo, visų pirma reikia įvertinti savo darbo rezultatus ir pagalvoti, ar jie iš tikrųjų yra verti apdovanojimo, ar nuo savo darbo įmonėje pradžios jūs patobulėjote, padarėte pažangą, ar dėl jūsų įmonė gauna didesnį pelną? Jeigu su į šiuos klausimus atsakote teigiamai, tuomet jūs galite drąsiai eiti prašyti didesnės algos ir tikėtis, kad prašymas bus patenkintas.
 

Atsižvelkite į darbovietės politiką
Kiekviena įmonė turi savo vidines taisykles, kurios nulemia darbuotojų vertinimą. Kai kur yra atsižvelgiama į metinius veiklos rezultatus, po to geriausiems darbuotojams pakeliami atlyginimai, kitur – išrenkami geriausi mėnesio darbuotojai, tokiais atvejais uždarbis padidinamas kiek mažiau. Taigi, visų pirma būtina atkreipti dėmesį į taisykles, kuriomis yra vadovaujamasi jūsų darbovietėje. Jeigu algų kėlimas yra numatytas tik po visų metų veiklos ataskaitos, tuomet daugeliu atvejų būtų naivu tikėtis, kad išskirtinai jums bus padaryta išimtis ir atlyginimas pakeltas anksčiau. Jeigu įmonėje nėra konkrečios sistemos, nuo kurios priklauso atlyginimų kėlimas tačiau pastebite, kad kitiems atlyginimai yra keliami, o jūs nepelnytai liekate užmirštas, tuomet vertėtų pasikalbėti su darbdaviu. Gali būti, kad jis tiesiog sąmoningai laukia, kol pirmą žingsnį žengsite jūs.
 

Pasiruoškite deryboms
Neretai darbuotojai prisibijo atviro pokalbio su darbdaviu, kadangi mano, jog nesugebės apginti savo pozicijos ir darbdavio akyse pasirodys kaip nevykėlis. Be abejo, tokia pokalbio baigtis prašant didesnės algos yra galima, tačiau jeigu sugebate racionaliai pagrįsti, kodėl jūs esate vertas daugiau pinigų, to tikrai išvengsite ir pasieksite savo tikslą. Taigi, prieš beldžiantis į viršininko kabineto duris, jūs turite itin gerai pasiruošti deryboms su juo, o į savo darbą pažvelgti iš šalies ir jį tinkamai įvertinti.

Visų pirma apmąstykite savo pareigas. Įvertinkite, ar jūs dirbate tik tuos darbus, kurie yra nurodyti  darbo aprašyme, ar turite ir įvairių papildomų pareigų. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į darbo laiką: gal būt dirbate savaitgaliais ar pasibaigus darbo valandoms ir jums už tai papildomai nemokama. Esant tokioms darbo sąlygoms, tikrai galite įrodyti, jog esate vertas uždirbti daugiau.

Reikėtų pasidomėti, kiek uždirba ir kiti tokias pat kaip jūsų pareigas užimantys asmenys, dirbantys kitose kompanijose. Rekomenduojama naudotis įvairiausiais šaltiniais, galinčiais suteikti informacijos: draugų bei pažįstamų patirtimi, internetu, verslo spauda. Kai žinosite vidutinišką jūsų pareigoms tenkantį atlyginimą, tuomet galėsite įvertinti ir savo gaunamą uždarbį.

Nepamirškite racionaliai įvertinti savo vaidmens įmonėje. Pagalvokite, ar jūs galite pagrįsti savo teikiamą naudą siekiant tiek įmonės, tiek ir visos komandos darbo sėkmės. Gal būtent jūs padarėte didžiausią darbą prisitraukiant svarbius klientus ar sugalvojote, kaip kuo efektyviau išnaudoti savo darbo laiką. Susirašykite visus pasiekimus ir tai bus jūsų laimėjimų sąrašas. Būtų dar geriau, jei juos įvardytumėte tiksliais skaičiais, pvz., pardavimus pakėliau 20 %. Kuo jūsų turimų  pasiekimų sąrašas bus konkretesnis, tuo didesnę savo vertę parodysite darbdaviui.
 

Įvardykite konkrečius sėkmės atvejus
Kai kreipsitės į darbdavį dėl atlyginimo pakėlimo, turite būti gerai apgalvojęs svarbiausius savo argumentus. Ryžkitės gana atviram pokalbiui ir atminkite, jog pirminis jūsų tikslas nėra gauti pinigų. Daug svarbiau yra įrodyti savo darbdaviui, kad jūs įmonei esate naudingas darbuotojas, o jau antra pokalbio dalis – įrodyti, kad už gerą darbą tikrai nusipelnėte šiek tiek didesnio atlyginimo.

Pokalbį su darbdaviu reikėtų pradėti nuo savo vaidmens įmonėje aptarimo. Akcentuokite pasiekimus juos įrodydami, kalbėdami konkrečiais faktais. Parodykite, jog būtent dėl jūsų veiklos tam tikri įmonės vykdomi projektai sulaukė sėkmės. Taip pat verta kalbėti ir apie kiekvieną pasisekusį projektą atskirai, įvardijant nuveiktus darbus. Nepamirškite, kad už gerą darbą visuomet turi būti atlyginama. Todėl pagrindinis darbuotojo koziris ir yra jo sugebėjimas nurodyti jau pasisekusius nuveiktus darbus ir įtikinti, jog ateityje įmonei jis duos dar daugiau naudos.

Laimėsite dar daugiau, jeigu kalbėsite ne tik apie pasisekusius projektus, tačiau ir apie būsimus darbus. Kalbant apie ateitį visus planus reikia dėstyti konkrečiai, išsamiai paaiškinti, kaip ketinate atlikti vienas arba kitas užduotis. Taip įrodysite darbdaviui, jog jūs kalbate tikrai rimtai. Pats lengviausias būdas išsikovoti didesnį atlyginimą – tai prisiimti daugiau pareigų. Darbdavio verta pasiteirauti apie galimybes gauti daugiau papildomos veiklos, padidinti jūsų atsakomybę. Kalbėdami su darbdaviu likite ramus, stenkitės išvengti reikalaujančio tono. Svarbu įrodyti, kad jūs esate vertas didesnio atlyginimo, o ne kad jums jo reikia. Tokiu būdu ne tik pelnysite didesnį atlyginimą, bet ir  įgysite darbdavio pagarbą.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos