Dizainerių darbai – ne tik turtingiausiems

Publikavimo data: 2014-03-22 Dizainerių darbai – ne tik turtingiausiems Šiandien, einant į bet kokį oficialesnį renginį kvietime nurodoma, kaip reikia apsirengti. Tinkami, madingi drabužiai – tai tam tikra vizitinė kortelė. Juk netinkamai apsirengus galima ne tik nepatogiai jaustis bet ir susigadinti visą dieną. Madas diktuoja didieji autoritetai – dizaineriai. Jie visi turėjo intelektualų požiūrį į išvaizdą, buvo motyvuoti ir ambicingi. Šiame straipsnyje norėtumėme pakalbėti apie didžiuosius mados korifėjus, kurie net ir po mirties liko garsūs. Jų sąrašą reikėtų pradėti prancūzu Poliu Puarė, kuris yra tituluojamas pirmuoju drabužių dizaineriu. Tai kūrėjas, kuris išlaisvino moteris iš įprastų korsetų, ypatingą dėmesį skyrė proporcijoms ir detalėms. Jam labai svarbu buvo kokybiškas pasiuvimas. Puarė, susiaurinęs sukneles ir pakėlęs šių drabužių liemens liniją, pakeitė ir moterų drabužių siluetą. Mados pasaulyje šis pokytis prilygo tradicijų griūčiai.

 

Dizainerė Žana Lanven kurti drabužius moterims pradėjo sulaukusi 30 m. 1926m. ji ėmė kurti ir vyriškus drabužius. Nuo tada Lanven mados namai tapo pirmaisiais, kuriuose galėjo apsirengti visa šeima. Juos net ir po 100 metų vis dar valdo ta pati viena šeima. Legendinė asmenybė ir talentinga kūrėja buvo Koko šanel. Ji ypač išgarsėjo dėl kategoriškų pasisakymų ir originalaus dizaino. Dizainerė puikiai žinojo, kaip turi atrodyti graži, elegantiška moteris. Jos sukurti grožio receptai tapo klasika ir nesensta iki šiol: perlų karoliai, maža juoda suknelė ir kvepalai Chanel No.5. Pastarieji net praėjus 80 metų nuo pirmo pristatymo išlieka labiausiai parduodami visame pasaulyje. šanel pirmoji atskleidė, kokia elegantiška yra juoda spalva, rankines permetė per petį, o jūreiviškus drabužius pavertė stilingu atostogų akcentu. 1954 m. visi buvo nustebinti šanel stiliaus kostiumėliu, kuris tapo jos mados namų firminiu ženklu.

Kita drabužių dizainerė, įspaudusi gilų pėdsaką mados istorijoje, yra prancūzė Madlena Vjonė. ši išskirtinai drąsi ir talentinga mados kūrėja buvo vadinama architekte tarp siuvėjų. Ji buvo sukirpimo meistrė – sugalvojo būdų, kaip sukirpti audinį įstrižai, be to subtiliai derino drabužių kirpimą su minkštomis klostėmis. Tai buvo išsilavinusi kūrėja, savo kurtais drabužiais pabrėžusi moters kūno linijas ir tuo pat metu leidusi nevaržomai judėti. Sulaukusi 36 metų Madlena Paryžiuje įkūrė savo vardo mados namus. Ji labai įdomiai modeliuodavo drabužius: nors ir mokėjo nepriekaištingai siūti, tačiau kurdama beveik nenaudojo siūlų. Prieš kirpdama brangius šilko, šifono, krepo, satino audinius ji sukurdavo drabužio maketą iš skiaučių ant miniatiūrinio medinio manekeno. šios dizainerės naudoti audiniai buvo neįprasti to laikmečio, antro-trečio dešimtmečio, madai, ir dėl šios priežasties M. Vjonė  tapo dar labiau išskirtine. Ji vadino save mados pasaulio prieše, stereotipų laužytoja, nedalyvaudavo viešuose kolekcijų pristatymuose, jai kiti dizaineriai nebuvo rodiklis, neigė sezonines tendencijas, jas vadino paviršutiniškomis.

Italų kilmės dizainerė Elza šapareli 1935m. Paryžiuje atidarė savo mados namus. Ji vadinama šokiravimo meistre, nes mados istoriją papildė novatoriškomis idėjomis, kurias įkvėpė siurrealistinė meno kryptis. Būtent šapareli pradėjo teminių kolekcijų pristatymus, be to, ji pirmoji mados istorijoje pradėjo naudoti menines detales drabužiams puošti ir daug bendradarbiavo su kitais menininkais. Jos mėgstamiausią ryškiai rožinį atspalvį dar ir dabar neretai naudoja jauni dizaineriai, drabužius mėgstantys puošti būtent šapareli stiliaus piešiniais.

Viena garsiausių mados figūrų – Kristijanas Dioras. Jis sugebėjo po Antrojo pasaulinio karo visuotinės destrukcijos į madą grąžinti prabangą. Jo sukurtas New Look įvaizdis tapo XX a. 6 dešimtmečio mados etalonu. Būtent Dioras grąžino moteriškai madai meilumą ir eleganciją, apie kuriuos karo metu buvo pamiršta. šio dizainerio dėka į naująjį mados amžių įžengė pailginto silueto grakštumas, gili iškirptė su harmoninga nuožulnių pečių linija, maža krūtinė, itin siauras liemuo ir aukštakulniai bateliai. Žinoma, tai tik trumpas sąrašas iškilių kūrėjų. Su laiku jų atsiranda vis daugiau,  mados kinta, tačiau garsiausi dizaineriai lieka, nes apie juos primena jų nuveikti darbai.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Dizaineriai